Erzincan Nasıl Bir Yer?

Erzincan’ı en çok merak edenlerin başında öğrenciler ve memurlar geliyor. Tabii askerler ve özel sektör işçilerini de bu kategoride sıralayabiliriz. Bu yazımızda Erzincan hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için bazı bilgi ve resimler sunacağız. Yeterli bilgi sahibi olamayanlar için aşağıdaki yorum kısmından sorular yanıtlanacaktır. Umarız sizin için faydalı bir yazı olur.

Şehir Doğu Ekspres Demiryolu üzerinde ; Ankara’dan karayoluyla 689 km, İstanbul’dan 1100 km uzaklığındadır. Erzincan’daki tarihsel yapıların çoğu 1989 depreminde yıkılmıştır. Adları ve mimarlık özellikleri ancak yazılı kaynaklardan bilinen bu yapılar arasında Ulu cami (Akkoyunlu dönemi). Kurşunlu cami ve Taşhan (Kanuni Süleyman dönemi).  Gerek camisi (1454/14555) , Hamdullah camisi ve çok yıkık olsan Erzincan kalesi sayılabilir. Eski Erzincan kesimindeki kümbeti XII yy. yapısı olduğu sanılmaktadır. Bey Hamamı (1471). Haç biçimli dört eyvanlı , köşe hücreli, çifte hamamlar planındadır. 1548 tarihli Çadırcı Hamamında da aynı plan uygulanmıştır. Kentin çeşitli kesimlerinde Akkoyunlu ve Karakoyunlular  döneminden kalma koyun biçiminde mezar anıtları bulunmaktadır. Bunlardan biri üzerinde 1381 tarihi vardır.

Erzincan’da Hayat Nasıl 2020?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce. Kimler için nasıl bir hayat? Bunu belirtmek gerekiyor. Çünkü bir asker için hayat hafta sonları bir çarşı gezisinden ibaret olur. Öğrenci için hayat herşey demektir :). Memur ise yaşa göre değişir diyelim.

Erzincan’ın göbeğinde şehrin en belirgin meydanıdır. Şehir en büyük dört caddesi burada birleşir.

Ufak bir yapıya sahip olan bu şehrin caddeleri sakin ve trafiksizdir. Gürültü pek azdır. Sokaklar temizdir. Merkez bol yeşilli ve sulak arazilere sahiptir. Düz bir zemine yayılan şehrin etrafında yüksek dağlar karlı dağlar dikkat çekiyor.

Şimdi Erzincan’da hayat nasıl ve nasıl bir şehir sorusunun cevabına öğrenciler kısmından başlayalım. Eğer siz Erzincan’da eğlence merkezi gece kulübü tarzı kopmalık yerler arıyorsanız işiniz yaş demektir. Çünkü bu tarz kurumlar pek olmaz.

Bu konuyu da okumanızı tavsiye ederiz: Güzellik Yurdu Erzincan

Erzincan gece hayatı, yada eğlence mekanları, gece kulüpleri arayanlar için elleri boş dönecek bir şehir. Çünkü Erzincan’da bu tarz ortamların bulunması zor.

Erzincan Merkez Resimleri için TIKLAYIN

Gezmek dolanmak için bir şehir arıyorsanız, ufak bir şehir var. İşinizi görürse artık 🙂 Ortada bir dört yol ve meydan bulunuyor. Bu meydanda park ve
bakırcılar çarşısı var. Sonra dört yol cadde olarak 4 caddeye doğru dağılıyor. Eğer doğal güzellik arıyorsanız, Türkiye’nin en güzel doğal manzara ve spor merkezi burasıdır. Bunu ancak Erzincan’a vardığınızda görebilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için Erzincan Doğa Sporları konulu yazımızı tavsiye edebiliriz. Erzincan’da okuyacak öğrenciler doğa sporları noktasında büyük bir imkana sahipler. Belki ömürlerinde bu imkan bir daha karşılarına çıkmaz. O sebeple değerlendirilmesini tavsiye ederiz.

Türkiye’nin hiç kuşkusuz doğa sporu merkezi Erzincan’dır. Doğaya hayranlığınız varsa buraya bir uğrayın ve görün deriz.

Öğrencilerin merak ettiği konulardan biri, ev kiraları. Erzincan ev kirası noktasında Türkiye’nin en ekonomik ve ucuz evlerine sahip şehirlerden biridir. Bu söylediğimiz Erzincan merkez için geçerli. İlçelerde durumlar değişebiliyor.

Erzincan Cimin yani Üzümlü ilçesi Erzincan’a en yakın ilçedir. Neredeyse yürüme mesafesindedir. Bol yeşilli, düz bir arazide olan Üzümlü ilçesi yaşanılabilecek sakin ve tertemiz bir butik şehirdir.

Eğer Erzincan merkezine değilde ilçelere gelecek olan öğrencilerin işleri biraz daha zor gibi. Çünkü Erzincan’ın ilçeleri biraz ufaktır. Ders çalışmak için oldukça güzel, sakin temiz bir ortam bulunuyor. Fakat eğlence noktasında Anadolu’nun bir çok ilçesi gibi ufak ve yetersiz ilçelerdir. Erzincan’ın ilçeleri şu şekildedir: İliç, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Mercan, Üzümlü Cimin, Kemah, Kemaliye. Bu ilçelerde Kemah ve İliç’te bulunan öğrenci ve memurların bir trenler Erzincan’a gitme imkanı bulunuyor. Kemaliye ilçesinde bulunanların avantajı ise, benzersiz doğa güzelliğinin içinde yaşamaları. Refahiye ve Tercan için doğuya giden anayol üzerinde bulunmaları ulaşım noktasında ciddi kolaylık sağlıyor olması. Üzümlü Cimin ise neredeyse Erzincan’ın içinde yaşıyorsunuz diyecek kadar yakın. Bu bakımdan en avantajlı ilçe Üzümlü diyebilmemiz mümkündür.

Erzincan Üniversitesi Yorumları:

  • Erzurum Atatürk Üniversitesinden ayrılan birimlerle oluşturulan çiçeği burnunda üniversitedir. rektörlüğünü vekaleten atatürk üniversitesi rektörü yürütmektedir.
  • 1 mart 2006 da alınan kararla resmen kurulmuştur. öğrenci dostu ve çok çalışkan bir rektörü vardır.
  • Türkiye nin 7. hukuk fakültesi Erzincan hukuk fakültesi dır.
  • 2012 yılında eğitim fakültesi, kpss de Türkiye 1. olan üniversite.

Gelelim memurlara.. Eğer memursanız.. Tayininiz Erzincan’a çıkmış ise.. Tabiri caizse, çok ballısınız demektir. Bu müjdeli haberle yüzünüzün güldüğünü, rahat bir nefes aldığınızı hissedebiliyoruz.

Erzincan’da Nereyi Gezeyim? TIKLA

Erzincan bir memur için nasıl bir yer?

Memurların dikkat ettiği en önemli nokta tabii ki ekonomi. Bunun en başında ev kiraları geliyor. Bu noktada Erzincan 10 üzerinden 10 puan alıyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Erzincan da kiralar Türkiye ortalamasının altındadır. Fakat siz ana caddelere yakın bir yer tercih etmek isterseniz, işler değişir. Çok yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Memur ailelerin araştırdığı diğer bir nokta, insanlar ve komşu ilişkileri. Bu noktada da Erzincan’da göre yapmış memurlar, yerlilerin komşu ve arkadaşlık ilişkilerinden çok memnun kalmışlardır.

Şehir güzelliği. Erzincan, şehirleşme noktasında, Türkiye’de benzeri zor bulunan bir planlamaya sahiptir. Çarpık yerleşme görmeniz mümkün değil.. Yüksek bina ve gökdelen hiç yok. Beton yığınına dönmemiş nadir şehirlerden biridir. Düzenli cadde ve sokaklarına mest olabilirsiniz.

Erzincan merkez uydu görüntüsünü incelediğinizde şehrin ne kadar planlı ve düzenli şekilde tasarlandığını fark edebilirsiniz.

Erzincan’da ulaşım yolları

Hem memur ve hem de öğrencilerin en çok dikkat ettiği ortak nokta tabii ki, ulaşım oluyor. Çünkü bu insanların akraba ve arkadaşları geldikleri şehirde kaldı. Sürekli olarak ulaşım araçları kullanmaları gerekiyor. Aşağıda Erzincan’da ulaşım yollarını sıralıyoruz.

Havalimanı-Uçak: Erzincan merkezde bulunan havalimanı sayesinde uçak yolculuğu yapabiliyorsunuz. Tabii her şehirde olmadığı için büyük şehirlerden aktarma yapabilirsiniz.

Tren: Erzincan’dan geçmekte olan tren sayesinde ekonomik olarak seyahat edebilirsiniz. Erzincan Kemah ve İliç ilçelerinden de tren geçmektedir.

Karayolu ve otobüs: Doğuya giden bütün araçlar Erzican Refahiye, Merkez ve Tercan üzerinden geçmektedir. Bu sebeple bu bölgelere araç bulma noktasında sıkıntı yaşamazsınız.

Gemi: Tabii ki şaka 🙂 Ancak Kemaliye Eğin barajında karşıdan karşıya geçebilirsiniz 🙂

Erzincan’da yaşayan memurların, gezmek ve seyahat etmek adına güzel ve ufak bir şehir avantajları bulunuyor. Bu şehirde güzel aileye uygun restaurant ve kafeler de bulunuyor. Örneğin Gençlik Parkı şehir içinde bulunan en nezih ortamlardan biridir.

Aileniz ile piknik yapmak istiyorsanız sınırsız alana sahipsiniz. Fakat bunların başında Ekşisu ve Çermik gelmektedir.

Erzincan’ın havası serttir. Kışı soğuktur. Donarsınız 🙂 Yazı sıcaktır, yanarsınız 🙂

Merkezde en meşhur yemek yaprak döneridir. Eğer doğru yerden yerseniz, bağımlılık yapar. Erzincan dışında yediğiniz dönerlerden birşey anlamaz olursunuz. Tecrübe ile sabittir.

Erzincan halkı sıcak kanlılığı ile meşhurdur. O sebeple komşu ilişkilerinde sorun yaşamazsınız.

Erzincan merkezde yoğun miktarda, Gümüşhaneli ve Trabzonlu bulunuyor. Yine Erzincan merkezde sünni de alevi de mevcut. Halkın geneli muhafazakardır. Fakat siz bu konuya takılmayın. Ayrımcılık ve ötekileşme yoktur.

İlçelerde gıda fiyatları ve kıyafetler biraz pahalıdır.

Erzincan’da Terör var mı?

Erzincan’a tayini çıkmış öğrenci, memur, özel hareket, çevik kuvvetler başta olmak üzere güvenlik görevlileri, askerler ve diğer işçilerin haklı olarak merak ettiği konulardan biridir Terör. Doğu ve güneydoğu’nun en büyük sorunlarından biri olan terör sorunu bu bölgelere göre çok çok azdır. Özellikle merkez ve merkeze yakın bölgelerde hiç yoktur. Fakat ilçelerin bazı bölgelerinde zaman zaman terör sorunları yaşanabiliyor. Özetle Erzincan’da Terör yok denecek kadar azdır. Bu sebeple şark hizmeti için Türkiye’nin en güvenli ve güzel şehirlerden biri olduğunu belirtmek isteriz.

Erzincan hakkında diğer konular:

Erzincan ufak bir şehirdir. Büyük beklentilerle gelenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Özellikle büyük şehirlerden gelen insanlarım küçük şehirlere alışması biraz zaman alabiliyor.

Erzincan’da alışveriş merkezleri bulunuyor. Nedendir bilinmez ama büyükşehirlerden gelenlerin ilk sorduğu soru budur. Evet aradığınız şey burada var. Relax olun 🙂 Örnek AVM’ler:  Ermerkez, Ergan AVM, Erinpark alışveriş merkezleridir.

Erzincan’da Nereyi Gezeyim? (Bu Yerleri Görmeden Gitme)

Erzincan Şark Görevi

Erzincan şark görevi için en ideal bir şehirdir. Birinci konu tabii ki can güvenliği ve terör konusudur. Terör yukarıda belirttiğimiz gibi İstanbul ve Ankara’dan belki daha güvenli bir şehir merkezine sahiptir. Çünkü İstanbul gibi büyük şehirlerde ne olacağı belli olmuyor. Şehir güzelliği, sıcak insanları, temiz havası, trafiksiz caddeleri, doğal güzellikleri ve doğa sporları ile rahat huzurlu bir şehir.

Erzincan merkez ve ilçeleri için Şark görevi süresi:

ERZİNCAN
B
6 YIL
ERZİNCAN-ÇAYIRLI
C
5 YIL
ERZİNCAN-REF AHİYE
C
5 YIL
ERZİNCAN-TERCAN
c
5 YIL
ERZİNCAN-ÜZÜMLÜ
B
6 YIL
ERZİNCAN-İLİÇ
D
4 YIL
ERZİNCAN-KEMAH
D
4 YIL
ERZİNCAN-KEMALİYE
C
5 YIL
ERZİN CAN-OTLUKBELİ
D
4 YIL

Erzincan şark ve polis yorumları:

  • Beyle burası ideal bir şehir. Ama bazı şeyler pahalı.
  • Doğu illeri içinde en iyi. Şark ücreti de güzel. Tavsiye ederim.
  • Erzincan, doğu anadolu bölgemizin hem coğrafi, hem demografik (nüfus,insan) yönünden en güzel illerinden biridir. Küçük ve şirin bir il. Terör sorunu yok. Ev kiraları her yerde olduğu gibi, normal. Evler genelde 2 ve 3 katlı; ayrıca, depreme dayanıklı inşa edilmişlerdir
  • Bence de en iyi şark ili Erzincan sırasıyla Gümüşhane, Kars, Bayburt, Artvin zaten diğerlerine gücümüz yetmez 🙂

Erzincan’da Nereyi Gezeyim? (Bu Yerleri Görmeden Gitme)

Umarız bu yazımızda Erzincan nasıl bir yer? sorusuna cevap verebilmişizdir. Bu yazımızın dışında kalan Erzincan’la ilgili diğer konuları aşağıdaki panelden sorabilirsiniz.