Erzincan Doğal Güzellikler

GİRLEVİK ŞELALESİ
girlevik
girlevikkar
Erzincan’ın 29 km güneydoğusunda Çağlayan Beldesi’nde bulunan şelale, doğal serinliği ve güzelliği ile ünlü bîr mesire yeridir.
Suyun kışın donmasıyla oluşan sarkıtlarda tırmanıcılık, yazın soğuk sularında serinleme imkanı sunan Girlevik Çağlayanı, birçok yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir.

OTLUKBELİ GÖLÜ

Otlukbeli Gölü’nün en önemli özelliği, çanağının ve oluşumunun göl türleri içerisinde günümüze kadar bilinenlerin içerisinde dünyada tek tip oluşudur. İlçe merkezinin 6 km kuzeybatısında olan traverten şeddi (Maden sularının oluşturduğu traverten şeddi) gölünün oluşumu günümüzde halen devam etmektedir. Otlukbeli Gölü’nün en önemli özelliği, çanağının ve oluşumunun göl türleri içerisinde günümüze kadar bilinenlerin içerisinde dünyada tek tip oluşudur. Göl, bu özelliğinden dolayı, doğal anıt olarak da nitelendirilmektedir.
Otlukbeli Gölü, 15.04.1994 gün ve 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

KARANLIK KANYON
karanlik-kanyon

Dünyanın 2’nci büyük kanyonu, ülkemizde Erzincan ilinin Kemaliye ilçesi’ndeki KARANLIK KANYON’dur.
Benzerlerini ABD‘de Grand Canyon‘da ve Avrupa’da Alpler‘de görebileceğiniz, yer yer 500-600m, kapalı bir ekosistemi oluşturmuş bir doğa harikasıdır. Karanlık Su vadisine dik inen Karanlık Kanyon’dan Sandık köyünden Fırat ırmağı yatağına kadar inen “canyoning” sporuna elverişli bu vadi ayrı bir güzellik katmaktadır. Karanlık Kanyon’dan da geçen Kemah- Kemaliye arasındaki Fırat nehri rotası önemli kano dergilerinden biri olan Kanu-Magazine tarafından Avrupanın en iyi 10 rotası arasında gösterilmiştir.

EKŞİSU MESİRE ALANI
eksisu-mesire-alani

Erzincan yöre halkının ve ziyaretçilerinin en uğrak yerlerinden biri olan aynı zamanda sosyal etkinlikleri ile ünlü Ekşisu Mesire alanı.
Alabildiğine geniş ve ferah görünümüyle tertemiz havası ile insanın içini ferahlatıyor.
Ekşisu Mesire alanı ister aile olarak ister arkadaşlarınızla ister yalnız olarak gerçekleştirebileceğiniz piknik, gezi ve diğer bütün organizasyonlarda şehrin gürültüsünden uzak ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir ortamdır.
Barındırdığı yüzme havuzu, doğal kükürtlü havuzu, özel yapılmış piknik masaları, gezi parkları, kadın ve erkek için özel mescidi, ile Erzincan’ın en çok tercih edilen sosyal ve huzur mekanlarından biri olmaktadır.
Erzincan Merkeze 11 km uzaklıkta olan mesire alanına ulaşım çok kolaydır.
Özel aracınızla geliyorsanız Şehrin doğu kısmında kalan (ipekyolu) karayolunu takip ederek Akyazı beldesi (Nörkah) sapağından sola dönerek Ekşisu mesire alanına ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Şehir merkezinden Ekşisu Tesisleri için özel otobüs seferleri de yapılmaktadır.

AYGIR GÖLÜ
aygirgolu
Keşiş Dağı üzerinde buluna Göl, tabiat güzelliğinin yanı sıra, krater gölü özelliğine de sahip olan piknik ve dinlenme yeridir.

ESENCE YEDİGÖLLER
esence-yedigoller
3.549m yüksekliğinde, eşsiz doğasıyla her yıl Türkiye’nin en yüksek rakımlı festivali “Uluslararası Esence Yedigöller Dağcılılık Festivali”ne ev sahipliği yapan doğa harikası bir mekandır.

REFAHİYE DUMANLI YAYLALARI
refahiye
Refahiye İlçesinin batısında, Soğukgöze ve Karaçam mevkiileri arasında yer almaktadır.
Denizden yüksekliği 2000 m olan dumanlı yaylaları genelde çam ormanları olmak üzere çayır ve bitkilerle kaplıdır.
Doğal güzelliği, temiz havası, bol soğuksu kaynakları, av hayvanları ve kamp imkanları ile yaz ve kış turizme açıktır.