Erzincan’da Nereyi Gezeyim?

Erzincan’da ne yapılır? Nereler gezilir? sorularına cevap arıyorsanız doğru adrestesiniz demektir. Erzincan’a yolu düşmüş öğrenci, öğretmen, memur, asker yada bir gezginsiniz. Ama Erzincan hakkında hem fazla bilginiz yok. Bu yazımızda, bu şehre yolu düşüp de görmeden gitmemeniz gereken en güzel yerleri derleme çalıştık. Örneğin Kemaliye evlerinden bahsettik. Burayı görmeden giderseniz bir gün sosyal medyada yada bir haber sitesinde karşınıza çıktığında üzülürsünüz 🙂 Kemaliye evlerine gittiğinizde aslında sadece tarihi evleri görmeyeceğinizi taşlı yolu, Karanlık kanyonu, Fırat’ın yeşil bozkırlar arasındaki akışını da hayranlıkla izleyeceksiniz. Bir başka örnek verecek olursak, Ekşisu’ya giderken Horhor isimli kaplıcaları göreceksiniz. Ekşisu’yun o doğal ortamını izlerken çeşmelerden akan doğal maden sularından içeceksiniz.. Bu şehirde daha neler var neler.. Ufaktan incelemeye başlayalım isterseniz 🙂

 • Altıntepe

  Urartular’dan günümüze ulaşmış en sağlam şehirlerden. İçiçe iki adet kale duvarı, saray kompleksi, mezar ve tapınak kalıntılarını görmek mümkün. Ancak buluntular Ankara’da sergilenmekte.

 • Terzi Baba Türbesi

18. yüzyılda yaşamış önemli din bilginlerinden olan Terzi Baba’nın türbesi oldukça dikkat çekici bir eser. Özellikle sütunlu girişiyle farklı bir mimari ortaya koyuyor.

Erzincan terzi baba türbesi

 • Mama Hatun Külliyesi

Saltukoğulları Hükümdarlığı dönemine ait bu kompleks Anadolu’daki Türk mimarisine ilginç bir örnek. Külliye, kervansaray, hamam, mescit ve türbeden oluşuyor.

 • Kemah Kalesi

Temelleri Urartu-Hitit dönemlerine kadar uzanan yapı doğal bir kale niteliğinde. Doğal süreçlerle oluşmuş bu korunaklı yapının etrafı ilerleyen dönemlerde surlarla çevrilmiş.

 • Kemaliye Evleri: 

Hiç şüphesiz Erzincan deyince ilk akla gelen ilçelerden biridir Kemaliye. İçinde bulunan tarihi yapılar, eşsiz manzarası, Karanlık kanyonu, taş yolu Kemaliye’yi daha cazip hale getirmiştir. Buraya gelen yerli ve yabancı gezginler özellikle tarihi Kemaliye evleri ve şehrin o şirin sokaklarından etkilenmektedir.

 • Karanlık Kanyon

Türkiye’de ender rastlanan hem güzel manzarası sebebiyle ülkemizin birçok bölgesinden ziyaretçi çeken ve hem dem de rafting ve bungee jumping sporcularının da ilgiyle takip ettiği bir doğa harikası.. Her yıl yaz aylarının başlangıcında Kemaliye Şenlikleri’nde dünyanın birçok yerinden gelen dağcılar ve sporcular burada yaptığı gösterilerle dikkat çekiyor.

 • Çermik

Huzur ve doğa arayanlar için en ideal mekanlardan biri. Su sesleri, yaprak sesleri, kuş seslerinin oluşturuğu melodiyi dinlemek ve huzur bulmak için en ideal mekanlardan biri. Kimisi için kitap okumak, kimisi için yürümek, kimisi için bir ağacın altında uzanmak adına vazgeçilmez bir mekandır Çermik. Tabii ailecek gelecekler için de bir tesis aynı zamanda..

 • Gülabibey Camisi

Gülabibey tarafından 1450 yılında yaptırılan camide üç adet kitabe bulunuyor. 18. yüzyılda yapılan onarımda değişik ögeler de eklenmiş. Yine de kare planlı yapısıyla döneminin özelliğini yansıtıyor.

 • Girlevik Çağlayanı

Bu şelale harika bir manzara sunmanın yanı sıra yazın serin sularıyla en sevilen mesire yerlerinden biri. Kışın ise donan sularının oluşturduğu sarkıtlarda tırmanış yapılabiliyor.

Çağlayan

 • Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan bugün türbenin bulunduğu yerde bir Bektaşi dergâhı kurmuş. Ölümünden sonra ise düzgün kesme taştan bu türbe inşa edilmiş.

 • Otlukbeli Gölü

Göl suyuna karışan maden sularının oluşturduğu traverten setiyle dünya üzerinde oluşum açısından türünün tek örneği olarak kabul edilen göl, aynı zamanda doğal sit alanı. Sunduğu muhteşem manzara ise görülmeye değer.

 • Abrenk Kilisesi

Kilise hakkında çok şey bilinmese de yapının üzerinde 1854 tarihi geçiyor. Kilise dışında ise bir şapel ve iki dikili taş bulunmakta. Taşlar üzerindeki yazıtlar çok daha eski dönemlere ait.

 • Aygır Gölü

Bu krater gölünün etrafı dinlenme ve piknik alanı olarak kullanılıyor, ayrıca doğal güzelliği sebebiyle rağbet görüyor.

 • Ekşisu

Bölgenin ünlü maden suyu buradan çıkıyor ve birçok derde şifa olduğu düşünülüyor. Ayrıca yakınlarda bulunan kaplıca da romatizmal hastalıklarda tercih edilen bir şifalı su.

 • Buz Mağaraları

Büyük buz kütleleri ve dev sarkıt ve dikitleriyle gezilmesi gerekenler arasında.

 • Ardıçlı Gölü