Zeytinyağı faydaları ve kullanımı

Saf zeytinyağı faydaları, konulu yazımıza hoşgeldiniz. zeytinyağı zayıflatır mı?,

Hepinizin bileceği üzere doğal zeytinyağı faydaları ve zeytin çekirdeği yağı faydaları anlatmakla bitirilemiyor.

Bursa’nın Gemlik İçesi’nde, Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının anne sütü kadar değerli olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Merkezinde düzenlenen panele katılan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının faydaları konusunda bilgi verdi. Zeytin ve zeytinyağı dostu olarak anılmak istediğini kaydeden Prof. Dr. Karatay zeytin için ‘altın’, zeytinyağı için de ‘altınsuyu’ benzetmesi yaptı.

Prof. Dr. Canan Karatay, çok güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel olan zeytinyağının ülseri tedavi edici etkisi olduğunu belirterek şöyle dedi:

Zeytin yağı kaç kalori?

“Midede doğal olarak bulunan 11 kötü bakterinin en az 8’ini yok ediyor. 20 tane zeytinde 100 kalori bulunuyor. Omega 9 açısından da çok zengin. Anne sütü kadar önemli. Gemlik’ten tüm Türkiye’ye öneride bulunuyorum. Her doğan çocuk adına bir zeytin fidanı dikin.”

‘ZEYTİN AĞAÇLARI OLAN ÜLKE AYAKTA KALIR’

2 bin yıl yaşayan zeytin ağaçlarının kesilmemesi gerektiğine de vurgulayan Prof. Dr. Karatay, dünya kıtlık çekerken zeytin ağaçları olan ülkelerin ayakta kalmayı sürdüreceğini kaydetti.

Panelden sonra zeytin bahçesine giden Prof. Dr. Karatay, dalından topladığı zeytini yedi, elinde ezdiği zeytini de yüzüne sürdü. Sağlıklı olmak isteyenlerin anne sütü kadar değerli zeytin ve zeytinyağı tüketmesini öneren Prof. Dr. Karatay, zeytinin cildi de gençleştirip koruduğunu söyledi.

Zeytinyağı içilir mi? Elbette içilir. Aşırıya kaçmamak şartı ile zaman zaman bir çay bardağı yada yarım çay bardağı kadar içilebilir. Bu kişilerin bünyesine göre değişim gösterebilir.
Saça zeytinyağı iyi gelir mi? sorusunu da yanıtlayarak bu yazıyı burada bitirelim.
Zeytinyağı cilde faydaları olduğu gibi saça da farda var. Saç dökülmesi yaşayan bay ve bayanlar zaman zaman saçlarına hakiki zeytin yağı sürerek masaj yapabilirler. Bunun için çeşitli karışımlar, kürler bulunmaktadır.

Zeytinyağı faydaları ve kullanımı konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz.