Zayıflamak İçin Karpuz Yemelisiniz

Günlük yaşamda özellikle sıcak yaz aylarında tercih edilen meyveler arasında ilk sırada yer alan karpuz ile ilgili yeni bir gerçek ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda vücuda oldukça faydalı olan karpuzun obezite üzerinde de etkili olduğu ortaya çıktı.

  Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun içeriği yaklaşık olarak yüzde 90 su içerir bundan dolayı yaz aylarında ferahlama yönünden de olumlu bir etki yaratır. Ayrıca karpuzun içerisinde bulunan mineraller, vitaminler ve amino asitler insan vücudu için doğal bir savunma sağlayarak antioksidan bir etki yaratır.

Karpuzun zayıflatma etkisi faydaları

Karpuz zayıflatır mı kilo mu aldırır?

Sağlık sektöründe özellikle bayanların en çok takip ettiği konulardan biridir karpuzun kilo mu aldırdığı yoksa zayıflatır özelliğe mi sahip olduğu. Özellikle yaz aylarında bolca tüketmiş olduğumuz lezzetli meyve aslında zayıflamak için en verimli gıdalardan birisidir. Özellikle yaz aylarında bolca tüketmek gerekiyor. Uzmanlar daha çok meyvelerin kendi mevsimlerinde tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Çünkü burada bir denge var. Mesela kışın bol bol C vitaminine ihtiyacımız bulunuyor. Örneğin bir kış meyvesi olan portakal bolca C vitamini içeriyor. Bir yaz meyvesi olan karpuzun bol sulu olması ve yaz aylarında sürekli sıvı kaybı yaşamamız da buna güzel bir örnektir.

 Karpuz ile obezite ilişkisi: Yapılan son araştırmalar sonucunda karpuzun yağ yakımını hızlandırdığı ve ortaya çıktı. Karpuz, vücuttaki yağ yakımını hızlandırırken kas yapımını da hızlandırır. Bundan ötürü obeziteye karşı etki edebileceği anlaşılan karpuz, ayrıca zayıf kalmayı da kolaylaştırıyor.

Karpuzun Vücuda Diğer Yararları:

Karpuz kanser hücrelerinin üretilmesine de engel olur. Spor yapmadan önce karpuz suyu içilirse ertesi gün kas ağrısı yaşanmaz ve kalp atım hızı normal şekilde devam eder. Karpuzun içindeki vitaminler saçların sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar. Karpuzun içerisindeki mineraller böbrekleri korur, kemik sağlığını, kalp sistemini korumaya yardımcı olur.  Kaslara ve gözlere de faydası olduğu belirlenmiştir.

Karpuz yemenin hiçbir zararı yoktur ancak şeker hastası olan insanlarda aşırı tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ancak karpuz fazla tüketilirse deride kızarıklık, hazımsızlık gibi geçici yan etkilere neden olabilir.