Yemen’de Kolera’dan Bin 600 Kişi Hayatını Kaybetti

27 Nisan’dan bugüne kadar Yemen halkı büyük bir dehşet içerisinde. Kolera salgını ile mücadele etmeye çalışan vatandaşlar her gün yeni kayıplar veriyor.

Bu kayıpların en büyük nedeni olarak yaşanan savaş gösteriliyor. Yaklaşık 2 senedir devam eden çatışmalar nedeniyle 3 milyonu aşkın insan yurdundan oldu. Bu insanların temiz beslenme, temiz içme suyu kaynakları olmadığı için bünyeleri oldukça zayıf düştü ve kolera gibi tehlike bir hastalığa yakalanmaları oldukça kolay bir hale geldi.

 (DSÖ) Dünya Sağlık Örgütü’nden Açıklama

Dünya Sağlık Örgütü, sosyal medya üzerinden konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre Yemen’de yaklaşık 270 bini aşkın insanda kolera şüphesi bulunduğu, alınan sonra resmi rakamlara göre bu şüphelilerden ölenlerin sayısının bin 600’e yükseldiği belirtildi.

Bundan kısa bir süre önce Yemen’deki kolera salgınından ölenlerin sayısı Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından açıklanmıştı. Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin verdiği sayı bin 587 olarak belirtilmişti. Bu da demektir ki kısa bir süre içerisinde resmi rakamlara göre 13 kişi daha kolera salgınına yenik düştü.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün yaptığı açıklamalara göre binlerce kişi hastalıktan tedavi edildi. Yemen’de kolera salgınına yakalanan hastalardan tedavi edilenlerin ortalama sayısı 60 bin olarak belirtilerek açıklamalara eklendi. Hala tedavi edilmesi gereken 200 binden fazla insan olduğu açıklandı.

Eğer tedavi hızlandırılamaz ve hastalığın yayılması durdurulamazsa ölüm sayısı çok daha korkunç seviyeye yükselebileceği gözler önüne serildi.