Yazın Terlemek Zararlı mıdır, Faydalı mıdır?

Pek çok insan çeşitli sebeplerden ötürü günlük hayatta terler. Kimi insanlarda terleme oranı yüksek, kimi insanlarda ise terleme oranı ise daha düşüktür.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında terleme oranı normal diğer mevsimlere göre çok daha yüksektir. Kimi insanlar terlemeyi zararlı bulduğu için veya terlemeden korktuğu için sıcak yaz aylarında bile terlememeye çok dikkat etmeye çalışır. Uzmanlar bu konu ile alakalı çeşitli açıklamalarda bulundu.

Yazın Terlemek Zararlı mıdır Faydalı mıdır

Sıcak yaz aylarında insan vücudu aşırı ısınır. Vücut bu ısınmayı dengede tutmak için terleme ile karşılık verir. Sıcak havalar özellikle yaşlılar, bebekler, hastalığı olanlar ve aşırı kiloları olan insanlarda ciddi tehlikeler taşır. İnsan vücudu serinleyemezse kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir. Bundan dolayı uzmanlar, terlemekten korkulması gerektiğini, aksine terlemenin özellikle sıcak havalarda vücut sıcaklığını dengede tutup serinlemenin en etkili yöntemidir. Terlemeyi durduracak çeşitli kremler ve spreylerin kullanılması kişinin vücut sağlığı için tehlike arz etmektedir. Çünkü insan vücudu terleme yapamazsa toksinleri dışarı atamaz, yaz aylarındaki korkutucu sıcaklardan korunma gerçekleşemez.

Bunların yanı sıra terleme genel anlamda faydalıdır ancak bazı durumlar dışında. Uzmanların yaptığı bir ikinci açıklamada ise özellikle kilolu insanlarda vücut normalden daha fazla ısınır ve normalden çok daha fazla sıvı kaybeder. İnsan vücudunun belli bir derecede sıvı kaybetmesi iyidir çünkü serinlik oluşur ve sağlığın temel taşı olan vücut sıcaklığı dengede kalır. Ama bu sıvı kaybı olması gerekenin üstünde olursa kişinin sağlığı için tehlikeli olacaktır çünkü bu şekilde de kişinin vücudu aşırı sıvı kaybetmiş olur. Bundan dolayı kilolu ve çok terleyen insanların daha dikkatli olması gerekir, geri kalan insanların ise terlemeden hiçbir şekilde korkmaması gerekir.