Suyu nasıl içmeliyiz?

Su sağlıklı yaşamın en büyük elementi. Nasıl ki susuz bir doğa düşünmemiz bile olanaksız ise bedenlerimiz için de aynı şeyi söylemek mümkün. Yer yüzünde suyun olmadığı bölgelerde canlı varlık sayısı neredeyse bulunmuyor. Aynı şekilde insan için de sıvının tükenmesi hayatın durması demektir. Çünkü bedenlerin 1/4 i sıvıdır.

Günde kaç bardak su içmeliyiz?

Su tüketimi kilo ile orantılı olması gerekmektedir. Özellikle kilolu insanların daha fazla su tüketmesi gerekiyor. Çünkü su vücuttaki toksin ve fazlalıkların atılması ve dolaşımların daha verimli olması açısından başrolde oynayan bir etken. Ortalama olarak bir bireyin en az 4-5 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Tabii burada en önemli kısım; Bu 4-5 bardağın ne zaman tüketileceği. Eğer siz 5 bardak suyu aynı anda içerseniz bunun belki zararı bile olacaktır. Doğru olan eşit aralıklarda gün içine yaymaktır.

Örneğin sabahın ilk saatlerinde 1 bardak su, akşam yatmadan kısa bir zaman önce bir bardak su içmeniz idealdir. Bununla birlikte her öğün yemekten önce 1 bardak su içebilirsiniz. Bu hem sizin fazla yemenizi engelleyecek ve hemde sindirim konusunda yardımcı olacaktır. Yemeklerden önce su içmeyen bireyler genelde yemeklerin sonunda içmektedir ki bu da sağlık açısından zararlı bir davranıştır.

Meyve suyu ile su aynı faydayı sağlar mı?

Elbette sağlamaz. Bazı okurlarımız, 2 bardak çay, 3 bardak meyve suyu içtim. Böylece 5 bardak su içmiş oldum. Şeklinde yorumlar yapmaktadır. Bu kesinlikle hatalı bir düşüncedir. Çünkü su ile çay yada ayran aynı vasifeyi görmez. Fakat suyun içine limon, elma, salatalık yada tarçın gibi besinlerden ekleme yapabilirsiniz.

Çok su içen zayıflar mı?

Sadece su içerek zayıflamak mümkün değil tabi. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi yemeklerden biraz zaman önce içilmiş 1-2 bardak su iştahı kesebilir. Sindirimde yardımcı olur. Az yemeye sebep olur. Çünkü şişkinlik yapacaktır. Çok kilolu kişilerin yemeklerden önce 2 bardak su içmesi daha faydalı olur.

Hangi su sağlıklı?

Şunu belirtelim ki marketlerde aylarca plastik şişelerde beklemiş sular ölü sudur. Eğer imkanınız varsa, kaynak suyu temin edin. Tabi kaynak sularını da süzdürmeden içmeyin. Bilmediğiniz kaynak sularından su içmemenizi de tavsiye ederiz. Kaynak sularına erişimi olmayanlar için ise bazı uzmanlar musluk suyu tavsiye etmektedir. En azından hareket halinde olan bir sudur.