Sporun Zararları !

Bu yazımızda size sporun faydalarını değil, zararlarını anlatacağız. Daha doğru bir ifade ile bilinçsiz yapılan sporun zararlarını nelerdir, onlara bir göz atacağız.

sporun zararları
Bir çok insan sağlıklı spor yaptığını zanneder. Örneğin; “Ben hergün spor yaparım” diyen bir çok kişi ısınma hareketleri yapmadan spora başlamaktadır.

sporcu

Fakat yaptığı hareketlerin kendisine faydalı olması şöyle dursun zararının olduğunu bilmez bile. O sebeple: “Hastalanmak yada sakatlanmak istemiyorsanız bilinçsiz spordan uzak durun.”

Bu bakımdan spor yapmadan önce sporun nasıl yapılması gerektiğini bilmek lazım.

Bazen, çok faydalı olacak diye aşırı spor yaparız. Fakat bilmeyiz ki, aşırı hareket ve egzersiz yapmak üst solunum yollarında enfeksiyonu artırır.  Böyleyce bağışıklık sistemi fonksiyonlarına baskı yapar.

bilinçsiz spor yapmak

Ölümler sadece trafik kazası, boğulma, yaşlanma yada intihar gibi nedenlerle olmaz. Spordan da insanlar ölmektedir. Binlerce insan yanlış egzersizler yüzünden ya hayatını kaybetmekte yada ya kalıcı sakatlıklar yaşamaktadır.

Güneşin tepede olduğu bir zamanda yapılan sporun zararı çok büyüktür. Yada kendine fazla güvenen bir yüzücünün kilometrelerce uzaklara açılması hem vücuduna verdiği zarar bakımından hem de kramp girerek boğularak ölme riski açısından oldukça tehlikelidir.

spor ve kalp sağlığı

Isınmadan yapılan ani spor hareketleri kalbe çok büyük zarar verir ve bu kişilerin bir çoğu kalp hastalığına yakalanır. Kalp doktorlarının bir çoğu hastalarının yüksek katlarda oturan ve çok merdiven çıkan insanlar olduğunu söylemektedir.

Spor yapmayı seviyorsanız size tavsiyemiz, öncelikle iyi bir araştırma yaparak sporu öğrenin. Yapmış olduğunuz spor dalından bahsetmiyoruz. Masa tenisi, basketbol, futbol, koşu, bisiklet…  Artık hangi spor dalına merakınız varsa, öncelikle bu spor dalı hakkında bilgi edinin.

koşu bandında koşmak

Bazı rahatsızlıklar sebebi ile yapılan egzersizleri de bilinçsizce yapmayın. Bir uzman konrtolünde yapmanızı tavsiye ederiz. Mesela romatizma ve bel ağrısı olanlar için masa tenisi iyi geldiği söylenir. Sizin de böyle bir rahatsızlığınız varsa, doktor kontrolünde hareket edin.

Spor yaparken en önemli şu iki meseleyi unutmayın:

  1. Isınmadan spora başlamayın.
  2. Az da olsa istikrarlı olun.

spor yapmanın faydaları

Özet konu başlıkları: Aşırı sporun zararları maddeler halinde. Fazla spor yapmanın zararları var mı? Küçük yaşta bilinçsiz spor yapmanın sağlık açısından kalbe zararları var mı?