Sosyal medya nereye gidiyor?

sosyal medya nereye gidiyor

Sosyal medyanın gençler üzerine etkisi oldukça fazla. Ama bu etki daha çok olumsuz anlamda. Esasında sosyal medya doğru kullanılsa çok daha faydalı bir mecra haline gelebilir. Sosyal medya artık dünyanın vazgeçilmezi haline geldi. Nereye gitsek karşımıza çıkabiliyor. Sokakta yürürken bile her an bir sosyal medya unsuru ile karşılaşabiliriz. En basit bir ürün bile sosyal medyaya entegre edilmiş durumda. Dergiler, şirketler, yazarlar, ses sanatçıları, bakkal, manav… Her türlü kişi veya kurum var sosyal medyada. Hatta dört katlı bir apartman yönetiminin, apartman duyurularını yayınlamak için bir Facebook sayfası açtığını bile görebilirsiniz. Kısacası, her an her şeyi görebileceğiniz bir mecra…

Sosyal medya faydalı mı zararlı mı?

“Peki, bu sosyal medya ne işimize yarayacak kardeşim?” diye soranlar vardır. Cevap verelim; sosyal medya sayesinde oturduğunuz yerden birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Dünyanın diğer ucundaki bir gelişmeden anında haberiniz olabilir. Farkında olmadan binlerce kişi ile fikir alış verişi yapmış olabilirsiniz. Eşinize, dostunuza daha hızlı ulaşabilirsiniz. Acil bir hastanız mı var? Sosyal medya sayesinde kan bile bulabilirsiniz. Tabi, yazdığınız retweet yapılıp paylaşılmasının özgüveninize verdiği katkı da çabasıdır.

Ayrıca, sosyal medya yukarıda da dediğim gibi günümüzün vazgeçilmezi ve her kesimden, milyonlarca insanı bulabilirsiniz. Yazdıklarınız tahmin etmeyeceğiniz kadar çok kişiye ulaşabilir, yine o kadar çok kişinin söylemlerini öğrenebilirsiniz. Ama burada da ne yazıldığı önemli… Boş ve gereksiz söylemlerde bulunanların yanı sıra, siz de sosyal medyayı sosyal meydana çevirip, doğruyu haykırabilir, gündeme bir de onurlu genç yorumu katabilirsiniz. Bir davayı bir inancı sembol ediyorsanız eğer, kapı kapı anlatmaktan daha hızlı olacaktır burası..

Tabi, bu faydaların yanında yan etkileri de var. Sosyal medya, oturarak ilgilenilebilen bir alandır, bu sizi tembelleştirebilir, bir süre sonra, yapmayacağınız şeyleri yapıyor, söylemeyeceğiniz şeyleri söylüyor durumuna gelebilirsiniz, o yüzden dikkatli  olmalısınız. Püf nokta; sosyal medya bir amaç değil, araçtır. Eylemlerinize destek olması yeterlidir, onları şekillendirmesine izin vermemelisiniz! Siz, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” hadisini unutmamalı, her yerde buna göre hareket etmelisiniz.