Sıcak Hava Deliryum’a Neden Oluyor! Deliryum Hastalığı Nedir

Aşırı sıcaklar insan vücudunda pek çok rahatsızlığa neden oluyor. Uzmanlardan sürekli gelen uyarılara bir yenisi daha eklendi.

Sıcak Hava Deliryum’a Neden Olabiliyor

İnsan vücudu aşırı sıcağa maruz kaldığında vücut buna karşı kendini korumaya çalışır ve terleme yolu ile dışarı sıvı atar. Amaç vücudun serinlemesidir. Ancak aşırı sıcağa maruz kalındığında ve gerektiğinden fazla sıvı kaybedildiğinde ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Şuan ülkemizin genelinde sıcak havalar hakim olduğu için bireysel önlemler almak dışında başka bir çare görünmüyor. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa ciddi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Sıcak havanın elbette ki her insan grubuna etkisi aynı değildir. Örneğin bir bebek, yaşlı bir insan veya kronik rahatsızlığı olan biri, aşırı kilolu olan biri aşırı sıcaktan daha fazla etkilenmektedir. Normal insanlar ise bu risk gruplarına göre daha az da olsa yine de tehdit altındalar.

Uzmanlar her geçen gün sıcak havalara karşı yeni bir uyarı, yeni bir öneri ile insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Düzenli ve doğru beslenme, kızgın güneşin altından uzak durma, gerektiği gibi giyinme şeklinde çeşitli uyarı ve öneriler insanlara sunuldu. Son gelen açıklamaya göre sıcak hava bugüne kadar bahsi geçen rahatsızlıkların yanı sıra Deliryum olarak adlandırılan hastalığa da yol açmaktadır.

Deliryum Nedir Belirtileri Nelerdir

Deliryum, özetle kişide bilinç bozukluğu durumudur. Yani kişi bu durumda doğru analiz yapamaz, doğru kararlar veremez, algı bozukluğu yaşanır. Karşısındakini anlamakta güçlük çekilir, kişilere karşı normalde yapılmayacak davranış bozukluğu görülür. Herhangi bir şeyi anlamakta oldukça zorlanır. Aşırı bunaltı  hisseder. Olmayan şeyleri görebilir, olmayan sesleri duyabilir. Olmayan bir durumu oluyor gibi görebilir hissedebilir. Bu rahatsızlıkta kişinin beyninde çeşitli dalgalanma sapmaları yaşanır ve bu bahsedilen durumlar meydana gelir.

Deliryum’u pek çok insan depresyon ile karıştırabilir çünkü sonuçları, etkileri büyük benzerlik gösterir. Bazı insanlar delirdiğini bile düşünerek ciddi bunalımlar yaşayabilirler. Sıcak havalarda ise kişinin aşırı sıcağa maruz kalması, gerektiği gibi beslenmemesi, vücudun aşırı sıvı kaybetmesi Deliryum’a neden olabilmektedir. Bundan ötürü sıcak havalara karşı gerektiği kadar dikkatli ve tedbirli davranmak gerekiyor.