Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde özellikle dikkat edilen ve yaygınlaşmaya başlayan sıkıntılardan birisi saç dökülmesi sorunudur. Bildiğimiz gibi bu sorunun ortaya çıkmasında nedenleri saymak istediğimizde fazlası ile derine inmemiz gerekiyor. Saçlar doğuştan sıkıntılı olabildiği gibi aynı zamanda sonradan ortaya çıkan anlık bir dökülme ile de sizlere ciddi sıkıntı yaşatabilir. Bu sıkıntıların önüne geçebilmek mümkün müdür? Bu tamamı ile analiz ve testler sonucunda elde edilecek olan nedenlere bağlıdır. Öncelikle bu nedenlerin neler olduğu ile alakalı olarak başlayalım.

GENETİKTEN GELEN KALITSAL SAÇ DÖKÜLMESİ

Babanızda, annenizde ya da birinci dereceden akrabanızda meydana gelen saç dökülmesi ya da doğuştan meydana gelmiş kellik sorunu sizlere ciddi anlamda sıkıntı yaşatabilir. Örnek olarak Erol Evgin, genetikten saçları olmayan bir ünlümüzdür. Oğlu Murat Evgin’de keza aynı şekilde genetikten gelen bir saçsızlık sorunu yaşamaktadır. Bu sorun doğuştan ortaya çıkabildiği gibi sonradan da baş gösterebilir.

DOĞAL ETKENLER NEDENİ İLE SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi dediğimiz zaman bunun içerisinde birçok farklı doğal etken gözlemlenebilir. Güneş ışınlarından sürekli olarak gelen ısı odaklı materyaller, saçların bakımsız olması ve kuruluk sorununun ortaya çıkması gibi etkenler saçları dökebilir. Bakımsız saçların kısa zaman içerisinde dirayetsiz hale gelerek dökülmesi son derece olası bir durum. Bununla birlikte saç bakım ürünlerinde yanlış tercihler yapmanız, saç derinizin dirayetini yitirmesine ve saçlarınızı tutmayı bırakmasına neden olabilir. Erken yaşta yaprak dökümü durumu ortaya çıkar.

BAKIMSIZ SAÇLAR DÖKÜLMEYE MAHKUMDUR

Saç bakımı son derece önemlidir. Saçlarınızı kaliteli ürünler ile günlük olarak bakım yapacak şekilde çok daha dayanıklı bir hale getirmek tamamı ile sizlerin elinde olan bir durum diyebiliriz. Saç bakım ürünleri seçerken kaliteli markaların orijinal ürünlerine başvurun. Aynı zamanda sürekli şampuan değiştirmek yerine vitamin içeren şampuanlar kullanın. Aksi durumlarda saçlarınız kısa süre içerisinde dökülmeye başlayacaktır.

Uzmanlar, genel itibari ile bakımsız saçların günümüz doğal etkenleri de dikkate alınarak dökülmeye başladığını söylemekteler. Hal böyle olunca sizlerde saç bakımı konusuna fazlası ile dikkat çekmeniz gerekiyor.