Saab 9-3 Projesi Resmen Türkiye’nin Oldu

Türkiye otomobil teknolojileri üzerine çok ciddi bir eğilim içerisinde. Bundan önceki dönemlerde hatırlayacağınız üzere sürekli olarak Saab markasını ülkemizin aldığı ile alakalı olarak haberler çıkmış ve bu durum ısrar ile devlet nezdinde reddedilmişti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bugün ülkemiz literatürü için çok önemli bir açıklama yaptı. Saab 9-3 modelinin tüm fikri mülkiyeti ve haklarını tamamı ile satın alındığını açıkladı. Yerli otomobil üretimi ile alakalı olarak devletin girişimleri sonucunda çalışmaların başladığını biliyorduk. Şimdi ise yabancı markalar ile alakalı olarak yatırımlar yapacak ve sizlere yurtdışı piyasasında marka değerini yitirmiş markaları canlandırma hedefinde olacağız.

Yerli otomobil projesi ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan prototip aracın denemelerinin yapıldığını biliyoruz. Bu denemeler akabinde ortaya çıkarılan aracın aslında performans anlamında da beklenilenden daha iyi sonuçlar ede edildiği de açıklandı. Bakan Fikri Işık, konu ile alakalı olarak şu açıklamalarda bulundu;

“Burada yarın, ‘şurası benimdi, burasını yapamazsınız’ gibi bir tartışmaya düşmek istemedik ve net bir çalışma ortaya koyduk. Ayrıca, marka Türk markası olacak, Saab olmayacak. İspatlamak durumunda kalacağımız bir süreç olmayacak. Saab’ın birikimini ve güvenini arkamıza alacağız ama markamız Türk markası olacak ve teknolojiyi kesinlikle Türkiye’de geliştireceğiz. Aracın dizaynından tasarımına, diğer tüm unsurlarına kadar merkez Türkiye olacak.

Şu anda kendi geliştirdiğimiz batarya teknolojisi var, elektrikli tahrik sistemleri var, TÜBİTAK’ın ve özel sektörün yaptığı çalışmalar var. Bu birikimden faydalanmayı arzu ediyoruz ve önemli nokta da şu , bu araç inşallah seri üretime geçtiğinde hedefimiz minimum yüzde 85 parçasının Türkiye’de üretilmesi.”

Saab Türkiye üretimi ile alakalı olarak projelerin çok daha farklı alanlara eğilim göstermesi tabi ki insanlar arasında farklı farklı fikirler ortaya çıkarıyor. Yerli otomobil fikrinin gündemde tartışılan bir konu olmasından da oldukça mutlu olduğu söyleyen Bakan, projenin gelecek dönemde çok daha farklı bir şekilde karşınıza çıkabileceğini doğruladı. Yerli araba özellikleri itibari ile çok daha farklı seçenekler sunacak. Tüm dünya genelinde gündem konusu olacak bir proje üstüne çalışıldığını tahmin ediyoruz.