Rusya Türkiye’yi vurur mu? Putin sınıra asker yığıyor

Hava sahası yapan Rus uçağının vurulması ardından Rusya ile Türkiye arasındaki gerginlik gün geçtikçe artış gösteriyor. Dünya savaşlarından sonra ciddi bir savaş yaşamayan Türkiye Ortadoğu’da ateş çemberinin içine mi atılmak isteniyor?

Hava sahası ihlal edildiği için Rus uçağını düşüren Türkiye’ye karşı Rusya, ekonomik yaptırımlarının yanı sıra Türkiye’nin etrafındaki askeri yığınağını artırmaya başladı.

Suriye’de Esad rejimi muhaliflerini bombalarken 24 Kasım’da Türk Hava Sahası’nı ihlal eden Rus SU-24 savaş uçağının düşürülmesi sonrası Moskova Türkiye’nin etrafındaki askeri yığınağını artırmayı öngören bir planı yürürlüğe koydu.Rus ordusu güçlü mü?

RUS UÇAKLARI ERMENİSTAN’DA

2014’te Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım’a füze konuşlandıran, geçen eylül ayında Suriye’de Lazkiye yakınlarındaki Himeymim Hava Üssü’ne savaş uçakları, gelişmiş tanklar ve S-400 hava savunma sistemleri gönderen Rusya dün de Ermenistan’a 14 helikopter gönderdi. Helikopterler başkent Erivan yakınlarındaki Erebuni Hava Üssü’ne konuşlandırıldı. Bunların 7’si Mi-24 tipi tanklara karşı etkili zırhlı saldırı helikopteri. Kalanı da Mi-8 tipi nakliye helikopteri. Mi-24’lerin sayısı yıl sonuna kadar 15’e çıkabilir.

DENİZALTI YOLLADI

Suriye’nin Tartus kentinde deniz üssü bulunan Rusya, bölgeye 2.500 km menzilli ‘Kalibar’ tipi seyir füzeleriyle donatılmış ‘Rostov-on-Don’ adlı bir denizaltı gönderdi. Rus askeri kaynaklar, “Denizaltı, Rusya’nın Kuzey Filosu’ndan Karadeniz Filosu’na aktarım sırasında Akdeniz’e uğramıştır” ifadesini kullandı. Rusya daha önce Doğu Akdeniz’e S-300’lerin benzeri bir hava savunma sistemi taşıyan Moskva adlı bir kruvazör ile iki adet denizaltı göndermişti.

SURİYE’YE YIĞINAK

Suriye’deki IŞİD ve muhalif güçlere 30 Eylül’den bu yana hava saldırıları düzenleyen Rusya, Esad rejiminin kalelerinden Lazkiye yakınlarında Himeymim hava üssünü kullanıyor. Bu üste 55 civarında savaş uçağı olduğu sanılıyor. Bunlar SU-30 avcı, SU-24, SU-25 ve SU-34 bombardıman uçaklarından oluşuyor. Üste 7 adet Mi-24, 5 Mi-8 tipi helikopter var. Güvenliği Karadeniz Donanması’na bağlı 7’nci Dağ Piyade Bölüğü sağlıyor. Üsteki hava savunma sistemleri ‘Pantser-S1’, ‘Buk-M2’, ‘S-200’, ‘Peçora-2M’, ‘S-400’ bataryalarından oluşuyor. Radarları etkisiz kılan elektronik ‘Krasuha’ muharebe taşıtı da üste konuşlandırıldı. Üste 15 tank, 30 kadar da zırhlı personel taşıyıcı olduğu tahmin ediliyor. Rusya’nın Humus yakınlarına, uçak kapasitesini ikiye katlayacak yeni bir askeri üs daha kurmayı planladığı öne sürülmüştü. Ayrıca Rus uçakları artık havadan havaya füzelerle donatılırken, avcı uçakları da operasyonlarda bombardıman uçaklarına eşlik ediyor. Rusya, 7 Ekim’de Hazar Denizi’nde konuşlu savaş gemilerinden fırlattığı Kalibar füzeleri ile Suriye’de IŞİD hedeflerini vurmuştu. Hazar’da Rusya’nın 15’i Kalibar kapasiteli 50 savaş gemisi bulunuyor. Moskova’nın, İran’a satış konusunda anlaştığı beş S-300 bataryasının sevkiyatını bu yılın sonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

KIBRIS’TA ÜS HAMLESİ

Kremlin askeri yığınağa ilaveten diplomatik cephede de faaliyetlerini artırdı. Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, geçen hafta adayı ziyaret eden Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rum mevkidaşı Yoannis Kasulidis’ten askeri tesis istediğini açıkladı. Kremlin, Irak hükümetinin Musul’daki Türk askeri varlığından ötürü BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı başvuruya da olumlu yanıt verdi. Dün akşam BM Güvenlik Konseyi Bağdat’ın başvurusunu ele almak üzere toplandı
Son zamanlarda savaş gündemi artınca insanlar internette Türkiye Rusyayı vurur mu? Yada Rusya Türkiye’yi vurur mu gibi sorular da çoğalmaya başladı. Tabii bunun yanında Rusya’mı güçlü Türkiye mi? Türk ordusu mu güçlü Rus ordusu mu? gibi sorulara da rastlamanız mümkün.

Türk ordusu Rus ordusu güç karşılaştırması

81 milyon nüfusu olan Türkiye’nin aktif asker sayısı (kara,deniz,hava) 440 bin civarında. Yedek asker sayısı ise (jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı personelini içerir) 190 bin civarında.

İnsan gücü olarak bakıldığında ise, Rusya’nın 69 milyon, Türkiye’nin ise 40 milyon vatandaşı savaş durumunda ordusuna destek vermeye hazır vaziyette.

KARA, DENİZ VE HAVA KUVVETLERİ VERİLERİ :
TANKLAR : Türkiye ve Rusya arasındaki kara, deniz ve hava kuvvetlerine ilişkin verilere bakıldığında, Rusya’nın 15 bin tankına karşılık Türkiye’nin 3.600 civarında tankı bulunuyor.

SAVAŞ UÇAKLARI : Hava kuvvetleri kapsamında Türkiye’nin bine yakın savaş uçağı bulunurken. Rusya için bu sayı 3.082 (-1) …

RUSYA UÇAK GEMİSİ OLAN ÜLKELERDEN : Deniz gücü anlamında bakıldığında Rusya, uçak gemisi bulunan ülkelerden birisi. Bu alanda birincilik ise ABD’de… Türkiye’nin uçak gemisi bulunmazken 115 civarında donanma gücü bulunuyor. Rusya’nın donanma gücüne ilişkin sayısı ise 350 civarında.

SAVUNMA BÜTÇELERİ : Askeri güç karşılaştırmasında kuşkusuz en önemli unsur ise güvenliğe ayrılan bütçeler. Rusya’nın savunma bütçesi 76 milyar dolar iken. Türkiye’nin bütçesi 18 milyar dolar civarında.

RUSYA’NIN ENERJİ GÜCÜ YÜKSEK : Rusya’nın savaş gücü olarak en büyük avantajlarından birisi de enerji gücü. Rusya’nın topraklarından çıkan petrol kaynakları sonucu enerji üretimi, tüketiminin neredeyse 4 katı büyüklüğünde.