Öğrenciyken Para Kazanmanın Yolları

Hepimizin neredeyse hayatının bir kısmınını geçirdiği bir öğrenim hayatı vardır. İlk, orta okul, lise, üniversite, lisans eğitimleri günümüzün neredeyse 1/3’lik kısmını alıyor. Tabi küçük yaşlarda para derdi pek anlaşılmıyor. Lâkin yaş ilerledikçe artık kendi ayaklarının üstünde durabilen bir insan olma isteği de artıyor. Kimimiz hayata erken atılıyor; çalışmaya küçük yaşlarda başlıyor. Kimimiz okulunun bitmesini bekliyor, kimimiz de hem okula gidip hem de üç beş kuruş kazanma derdine düşüyor.

Öğrenci iken para kazanmanın yolu

Yarı zamanlı iş ( Part Time )

Restoranlarda, mağazalarda veya ofislerde yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Bu işler genellikle hafta sonları veya akşamları yapılabilir ve gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Bir öğrenci gününü programlı bir halde düzenlediği sürece gireceği en uygun işlerden biri yarı zamanlı işlerdir. Giyim, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Bilişim, E-Ticaret,Kuryelik, Telekomünasyon gibi sektörler yarı zamanlı (part time) para kazanmak isteyen öğrencilere kapılarını açıyor. Bir kaç tanesini sizin için sıraladım..

Ders verme

İyi olduğunuz bir konuda veya yeteneğiniz olduğu bir alanda öğrencilere ders verebilirsiniz. Özellikle akademik konularda veya müzik, spor veya sanat gibi alanlarda uzmanlığınız varsa, ders vererek gelir elde edebilirsiniz.

Serbest çalışma

Yazılım geliştirme, grafik tasarım, çeviri gibi becerilere sahipseniz, serbest çalışarak projeler alabilir ve müşterilere hizmet verebilirsiniz.

İnternet üzerinden gelir elde etme

Blog yazma, içerik üretme, YouTube kanalı açma veya çevrimiçi anketlere katılma gibi yöntemlerle internet üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

İkinci el eşya satışı

Kullanmadığınız eşyaları satarak gelir elde edebilirsiniz. İkinci el eşya platformları veya sosyal medya grupları üzerinden satış yapabilirsiniz.

El becerileriyle üretim yapma

Örgü, dikiş, takı yapımı gibi el becerileriniz varsa, ürettiğiniz ürünleri satarak para kazanabilirsiniz.

Anketlere katılma

Çeşitli anket sitelerine üye olarak anketlere katılabilir ve bunun karşılığında ödüller veya nakit para kazanabilirsiniz.

Her durumda, okul çalışmalarınızı aksatmadan çalışmayı planlayarak dengeyi sağlamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, yerel yasal düzenlemelere ve çalışma saatlerine uymanız önemlidir.

Haydi bugün bir öğrenci okulunun yanında ne tür işlerde para kazanabilir bir göz atalım..

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

– Satış Danışmanı
– Reyon Görevlisi
– Kasiyerlik
– Blog Yazarlığı