Mikro Kredi 2 bin kadına 3 Milyon TL kredi dağıttı

Mikro Kredi- Mikrofinans Programı Erzincan müdürü İbrahim Gürler 2015 raporunu sundu. Yoksullar ve kadınlar için meslek ve iş edinme projesi olan Mikro Kredi 2 bin kadına 3 milyon TL’den fazla kredi verdi. Kadın girişimcilerin başarısı ile Erzincan Mikro Finans Programı kapmasında 540 bayan üye mikro kredi olarak 804 bin TL aldı. Mikro kredi nedir? Mikro kredi kimlere verilir?

mikro kredi kadinlari

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Erzincan Bölge Müdürü İbrahim Gürler, 2015 yılında 6 il ve 7 şubede yaklaşık 2 bin kadına 3 milyon 300 Bin TL mikro kredi dağıtıldığını belirtti.
Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Erzincan Bölge Müdürü İbrahim Gürler, yaptığı açıklamada, yoksulluğun ve işsizliğin olmadığı bir Türkiye oluşturmak için harekete geçtiklerini ve bu kapsamda potansiyeli olan ancak imkânı olmayan kadınları ekonomik hayata kazandırmaya çalıştıklarını belirterek, mikrokredi projesi kapsamında Erzincan ile birlikte Erzurum, Bingöl, Bitlis, muş ve Iğdır illerinden sorumluyuz. Yoksulluğun onurlu bir şekilde azaltılmasında yolumuzu aydınlatan ve destek veren Valiliklerimize sonsuz şükran borçluyuz. 2015 yılı içersinde Bingöl Şubesinde 211 üyeye 563 bin 754 TL, Bitlis Şubesinde 212 üyeye 330 bin 340 TL, Erzincan Şubesinde 540 üyeye 804 bin 638 TL, Erzurum Şubesinde 204 üyeye 495 bin 632 TL, Kemaliye Şubesinde 89 üyeye 489 bin 305 TL, Iğdır Şubesinde 298 üyeye 540 bin 520 TL, Muş Şubesinde ise 395 üyeye 566 bin 836 TL mikrokredi kullandırıldı.”dedi.mikro kredi resimleri

Fakirliğin önüne hibe ve ufak tefek yardımlarla geçilmiyor.

Toplumda yoksulluğun azaltılmasının sadece hibe şeklindeki yardımlarla çözülemeyeceğine inandıklarını söyleyen TGMP Bölge Müdürü Gürler; “Çalışamayacak durumda olan yaşlı, hasta ve özürlülerin evlerine kadar giderek her türlü nakdi ve ayni ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Çalışabilecek kişilere ise, küçük birer sermaye verilerek onların bir başkasına avuç açmadan kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları sağlanmalıdır ve herkesin kabiliyetinin işe dönüştürülebilmesi için bir hayat suyuna, itici bir güce ihtiyacı vardır. Bu su da, küçük sermaye olan mikro kredidir. Çünkü işsizin ve dar gelirlinin sahip olmadığı en önemli unsur sermayedir.”dedi.el sanati mikro kredi

MİKRO KREDİ PROJESİ KAPMASIMDA ERZİNCAN’DA 7 YILDA 4 MİLYON 500 BİN TL MİKROKREDİ VERİLDİĞİ BİLDİRİLDİ
Erzincan’da 7 yılda 4 milyon 500 bin Türk Lirası mikrokredi verildi. TGMP Bölge Müdürü İbrahim Gürler, Erzincan Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile imzalanan protokol çerçevesinde Erzincan’da faaliyetlerine başlayan Mikrokredi Erzincan Şubesi’nin aradan geçen 7 yıl içerisinde 2015 yılı sonu itibariyle 1625 mikro girişimci bayana ulaştığını ve toplamda 4 milyon 500 bin TL kredi imkânı sunduğunu belirterek, Erzincan’da mikrokredi şubesinin 2008 yılında faaliyete başladığını ve aradan geçen 7 yıllık zaman dilimi içerisinde ise 4 milyon 500 bin liralık kredi dağıtıldığını ve bu kredilerin geri dönüşümünde yüzde 100 başarıya ulaşıldığını bildirdi.
Bölge Müdürü Gürler, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Erzincan Şubesinde dağıtılan Mikrokredilerin finansman desteğinin Erzincan İl Özel İdaresi tarafından 2008 yılında 100 bin TL, 2009 yılında 200 bin TL ve 2011 yılında İl Özel İdaresi Sodes Projesi kapsamında 184 bin TL olmak üzere toplamda 484 Bin TL olduğunu belirtip aktarılan bu fonlar ile dar gelirli mikrogirişimci bayanların sermeye ihtiyacını karşıladıklarını ifade etti.girisimci kadinlar

MİKROKREDİ ÖNEMLİ BİR PROJEDİR
Toplumda yoksulluğun azaltılmasının sadece hibe şeklindeki yardımlarla çözülemez. Çalışamayacak durumda olan yaşlı, hasta ve özürlülerin evlerine kadar giderek her türlü nakdi ve ayni ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Çalışabilecek kişilere ise, küçük birer sermaye verilerek onların bir başkasına avuç açmadan kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları sağlanmalıdır ve herkesin kabiliyetinin işe dönüştürülebilmesi için bir hayat suyuna, itici bir güce ihtiyacı vardır. Bu su da, küçük sermaye olan mikro kredidir. Çünkü işsizin ve dar gelirlinin sahip olmadığı en önemli unsur sermayedir.

TOPLAM 12 YILDA 484 MİLYON TL MİKROKREDİ VERİLDİĞİ BİLDİRİLDİ
2003 yılında Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, öncülünde başlatılan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı kapsamında, aradan geçen 12 yıl içerisinde ülke genelinde 2015 yılı sonu tarihi itibariyle, 69 ilde ve 111 şubede, 53 bin 980 aktif üyesi bulunmaktadır. Toplamda ise 148 bin dar gelirli kadına 484 milyon TL mikrokredi verildi. Sadece hibe şeklindeki yardımlarla, insanlar fakirlik ve açlık sınırının üstüne çıkarılamaz. Bu bakımdan, kendi hesabına çalışmayı özendiren ve daha onurlu bir iş yapmaya imkân veren mikrokredi uygulaması Türkiye’de bütün illerde ve bütün ilçelerinde yaygınlaştırılmalıdır. Bunun için TİSVA, Mikro Sosyal İşletme’yi kurdu ve mikrokredi üyelerine gelirlerini aylık 2000 TL’ye çıkarmaları hedefinde ürün çeşitleri sunmaktadır.

BU PROJE KAPSAMINDA 2023’DE YOKSULLUĞUN OLMADIĞI BİR TÜRKİYE
Mikrokredi projesi, girişimcilik kabiliyeti olan ancak maddi imkanı olmayan kadınlarımızın aile bütçesine ve ekonomiye katkı sağladığı gibi ekonomik olarak da hayata bağlıyor, daha güçlü bireyler haline geliyorlar. Bu kadınların yetiştirdiği nesiller de ülkenin geleceğine çok önemli katkılar sunacaktır.” Türkiye İsrafı Önleme Vakfı olarak, Cumhuriyetin 100’ncü yılı olan 2023’te yoksulluğun olmadığı bir Türkiye hedefliyoruz. Yoksulluğun onurlu bir şekilde azaltılmasında yolumuzu aydınlatan bütün bağışçılarımıza ve destek veren Valiliklerimize sonsuz şükran borçluyuz.”dedi.

Ulaştığı girişimci kadın sayısıyla öncü olmayı başaran Biga Belediyesi Mikro kredi sayesinde büyük takdir kazandı. 100’üncü mikro krediyi Kadın girişimciye veren Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, ‘‘Kadın girişimcilerimizi kutluyorum. Yaptıkları el emekleriyle ailesinin ekonomik seviyesini yükseltmeye çalışan kadınlarımız büyük bir alkışı hak ediyor. İlk aşamada az olan kredi zaman bazında yükselerek artıyor. Çalışkan kadınlarımızın her zaman arkasındayız ve destekçisiyiz. Kadın girişimcilerimizi kutluyor, başarılarının artmasını temenni ediyorum’’ dedi.

Mikro Kredi Uygulamasındaki Amaç Nedir?

Mikro kredi banka ve benzeri yollarla kredi alamayacak dar gelirli kişiler özellikle kadınların, kendi kendine gelir getirici bir faaliyette bulunabilmesini teşvik etmek, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katılımlarını sağlayacak finansman ihtiyacını karşılamaktır.

 
Mikro Krediye Neden İhtiyaç Duyulur ?
Sermayesi olmayan ancak kendi işlerini kurmak isteyen dar gelirli kişilerin özellikle kadınların teminatsız ve kefaletsiz olarak sermaye ihtiyacını karşılar.

Mikro Kredide kefalet, teminat veya senet benzeri belgeler istenmediği gibi icra takibi uygulaması da söz konusu değildir.

Mikro Kredi olarak verilen paralar, borç olarak verilir ve haftalık taksitlerle geri toplanır.

Başlangıç kredisi alan üye, kredi borcunu zamanında ödemesi ve disiplinli olarak toplantılara katılması halinde daha yüksek miktarda kredi alabilir.

 
Mikro Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir ?

  • Başvuru Formu,
  • Fakirlik İlmühaberi,
  • İkametgah Belgesi,
  • Nüfus Aile Bildirimi,
  • Ev kira ise,Kira Kontratı
  • Kendisi, eşi veya anne babasına ait Gayrimenkul Tapu Kayıtları,
  • Sosyal güvencesi olmadığına dair belge,
  • Sabıka Kaydı,
  • Hangi iş için mikro kredi talep ettiğine dair beyan

 
Mikro kredi başvurusu nereye yapılır?
Mikro Kredi Başvuru Formu doldurularak Proje Uygulama Merkezindeki (Valilik İl Özel İdaresine bağlı) görevlilere verilir.

 

Mikro kredinin temel işlevi, yoksul ailelerin kendi çabalarıyla yoksulluktan kurtulmalarına yardımcı olmaktır. Hedef kitlesi,yoksullar özellikle dar gelirli kadınlardır. Bireysel olarak kendi işlerini kuran mikro kredi üyeleri, grup olarak değerlendirilirler.

Mikro kredi, grupları en az beş (5) kişiden oluşur.
Mikro Kredi Miktarı Ve Süresi Ne Kadardır? Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?
Mikro kredi miktarının Valilik İl Özel İdaresi tarafından belirlenmesi esastır.

Belirlenen kredi tutarları yıllara, iş hacmine, işin gelişebilirliğine, üyenin performansına bağlı olarak değişebilmektedir.

Mikro kredi süresi 1 yıllık (52 hafta) olup, geri ödemeler eşit taksitler halinde 46 ila 50 haftada yapılmaktadır.

 
Mikro Kredi ile Hangi İşler Yapılabilir ?
Bakkal dükkanı işletmeciliği,

Tatlıcılık,

Çamaşır yıkama,

Tuhafiye,züccaciye, tekstil ürünleri satışı,

Bisiklet kiralama,

Süt ve süt ürünleri satışı,

Terzilik,

sebze ve meyve yetiştiriciliği,

Manavlık,

Dikiş-nakış,

Triko,

Pikoculuk,

Tavukçuluk,

Hindicilik gibi evcil hayvan yetiştiriciliği ve satımı, vb.