Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?

İnsan hayatının her zaman en önemli konularından birisi de meslek seçimi konusudur. Çocuk yaştan itibaren okumaya başlarız. Lise yılları da dahil olmak üzere günümüz eğitim sistemi 12 yıllık bir sistem. Ana sınıfı dediğimiz hazırlık kategorisi bu 12 yıla dahil değil. Peki okulun öncelikli amacı nedir? Tabi ki ilerleyen süreçte çok daha iyi bir eğitim düzeyine sahip olmak ve dolayısı ile meslek olarak da iyi bir yerde olmak. Peki meslek seçimi yapmadıysanız ne için okuyorsunuz? Çocuklarınıza özellikle mesleki seçenekler hakkında bilgi verdiniz mi?

Meslek seçim yöntemleri genel olarak kabiliyet ve psikolojik etkenleri bir arada toplayan en önemli unsurlardan birisidir. İnsanlar, mesleki seçimlerini genel izmir seks twitter olarak özendikleri ve gerçekten hedef olarak gördükleri alanlara doğru yapmaktadırlar. Doktorluk, Mühendislik, Yazarlık, Futbolculuk ya da bu gibi aklınıza gelebilecek daha birçok farklı detay. Günümüzde özellikle bilgisayar anadalı altında yer alan sektörlere karşı da muazzam bir şekilde eğilim olduğunu söyleyebiliriz. Meslek seçimi konusunda ailelerin yaklaşımı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunları iki ana başlık altında ele almamız gerekir.

MESLEK SEÇİMİ KONUSUNDA ÇOCUKLARINIZA YARDIMCI OLUN

Evet, yardımcı olun. Kendi istediğinizden ziyade çocuğunuzun bu konu ile alakalı olarak neleri istediğine bir bakın. Çocuklarınız, küçük yaştan itibaren meslekleri okul hayatlarında tanımaya başlarlar. İlkokul 4.sınıfa kadar kafalarında mesleki bir profil belirir. Bu profili 7.sınıf dolaylarında yorumlar, onaylarlar. Kimisinin hedefi büyük, kimisinin ki küçüktür. Bu durum okuma hevesi ile alakalı olabildiği gibi yaşadığı ortam ile alakalı da olabilir.

Çocuklarınızı güzel mesleklere teşvik ederken yetenek alanlarını da mutlaka sınayın. Matematiğe yetenekli bir çocuk çok güzel mesleklere sahip olabilir. El işi kabiliyetleri yüksek olan çocuklarda ilerleyen süreçte bir ressamlık belirebilir. Bu nedenle aileler ve çocukların psikolojik destek alması önemlidir. Bu anlamda meslek seçimi danışmanları olduğunu unutmayın.

BASKIDAN KAÇININ, BIRAKIN NEYİ SEVİYORSA O OLSUN

Türkiye’de bazı aile profilleri ciddi anlamda sıkıntılıdır. Çocuklarına daima başarı odaklı baskı uygularlar ve psikolojik araştırmalar gösteriyor ki bu baskı her zaman geri tepebiliyor. Çocuğunuz belli bir olgunluğa geldiğinde kendi istediği mesleğe gidecektir. Buna engel olmayın. Elbette doğruları anlatın. Ama baskıdan kaçının.

Meslekleri anlatın. Avantajlarını anlatın. Maddi rahatlığın ilerleyen süreçte hayata etkisini anlatın. Çocuklarda meslek seçimi ne kadar erken olursa hedef odaklı ilerleme o kadar iyi olacaktır.