Laleli Köyü

Erzincan Refahiye Laleli Köyü

Erzincan ili Refahiye ilçesine bağlı şirin bir köydür. Yazları yirmi hane olan köy kış aylarında on bir haneye kadar düşmektedir. İlçe merkezine olan uzaklığı 28 km. civarında olan Laleli köyünün tarihçesi ile ilgili iki farklı rivayet bu güne ulaşa gelmiştir. Birincisi bölgenin Sarı oğulları adında bir aile tarafından yayla olarak kullanıldığı ve çokça lale yetiştiğinden buraya yerleşenler Laleli adını vermişler köye.

Laleli Köyü Erzincan’ın diğer köylerine nazaran daha az engebeli ve ağaçlıdır. Erzincan’ın Güney kısımlarına gidildikçe engebe ve ağaçların arttığını ve fakat havaların ısındığını görürüz. Laleli Köyü gibi Kuzey kesimlerde olan köyler ise daha çok ormanlık araziye sahip ve daha yüksek bölgelerdir. İklim olarak da Karadeniz iklimine yakındır.

İkinci bir rivayet ise Kemah Emiri görevden alınınca yerine Lale Paşa adında bir paşa atanır ve bu paşanın soyundan olan Sarı oğulları bu bölgeye yerleşerek bir köy kurarlar ve adını da bu paşaya atfen Laleli adını verirler. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlar. Köyün yakınlarında bir su kaynağı vardır. Adı uyuzludur. Demir ve kükürt içermektedir.

Erzincan Refahiye Laleli Köyü Resimleri