Erzincan Refahiye Kürelik Köyü

Erzincan Refahiye Kürelik Köyü

Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı olan Kürelik Köyü, karasal iklimin hüküm sürdüğü ve tarihi eskilere dayanan bir köydür. Köyün kurucularının yaklaşık olarak 250 yıl kadar önce 1750 yılı dolaylarında Hızem Şahın oğlu Mehmet Şahın oğulları olarak Horasan’dan Varto’ya gelen ve yerleşen buradan daha sonra da Erzincan üzerinden batıya yönelerek bugünkü köyün bulunduğu yere yerleşen alevi inançlı Hormekli aşireti mensuplarıdır.

Kürelik köyü, sadece Refahiye’nin değil Erzincan’ın en güzel köylerinden biridir. Bol yeşilli ve güzel bir araziye sahiptir. Erzincan’ın birçok ilçesinde engebe ve daha az yeşil ve orman ön plana çıkarken Kürelik Köyü’nde bu sorun neredeyse hiç yok gibi.

GÜZEL KÖYÜN GÜZEL MUTFAĞI

Köyün isminin de buraya ilk gelindiğinde meşe ve çam ormanlarının bölgeyi tamamen kaplamasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Geleneklerinden belki de en ilginç olanı mezar kaldırma geleneğidir. Çat, düdülük, çellepe gibi çocuk oyunları oynanmaktadır. Keldoş, babıko, kömbe ve siranin gibi değişik yemekler pişirilmektedir.

Erzincan Refahiye Kürelik Köyü Resimleri