Kulaklar Nasıl Temizlenir

İnsan vücudunun en önemli duyu organlarından biri olan kulaklar, diğer vücut ögeleri gibi düzenli olarak temizlenerek sağlıklı kalması için gerekli bakımı yapılmalıdır. Örneğin dişler düzenli fırçalanmalıdır, deri düzenli yıkanmalıdır  gibi temizleme işlemlerini herkes bilir ve genel olarak uygulanır veya uygulanmasının şart olduğu bilinir. Ancak pek çok insan kulakları önemsemez çünkü kulak kirliliği dişlerdeki gibi gözle kolay kolay görülmez bu da rahatsızlık duyulmasına engel olur. Ayrıca kulak kirliliği  kirlilikten çürüyen bir diş gibi ağrı yaratmaz, kişi rahatsızlık duymadığı için gerekli önemi vermez. Bazı insanlar ise kulağın temizlenmesi gerektiğini dahi bilmeyebilir.

Kulaklar da diğer vücut ögeleri gibi düzenli olarak temizlenmelidir. 5 temel duyu organlarından biri olan kulakların içinde zamanla kir birikir. Bu kir kolay kolay ağrı yaratmaz ancak kaşınma, zor işitme, kulaklarda tıkanıklıktan dolayı baskı hissetme gibi durumlara neden olabilir. Kulaklar aşırı bakımsız kaldıktan sonra kaçınılmaz olarak sağlıklı duyma durumu da etkilenecektir.

 Kulaklarımızı Nasıl Temizlemeliyiz

Öncelikle ilkel yöntemler olan kibrit çöpü veya benzeri saplar, nasıl olduğu belli olmayan sözde kulak temizleyiciler, ellerle bez gibi sert ürünleri kulağa bastırmak gibi yollar asla uygulanmamalıdır. Bu tür yöntemler kulakları daha büyük tehlikeye sokacaktır.

Herkes bilmelidir ki eskiden kulak yıkama adı altında bir yöntem uygulanmaktaydı. Ancak bu yöntemin ciddi bir şekilde tehlike arz ettiği anlaşıldıktan sonra kesinlikle kullanılmamaktadır. Bu yöntemi uygulayan kişisel bakım merkezlerinde dikkatli olmanız ve bu yöntemi kabul etmemeniz gerekmektedir.

Kulakları temizlemek için dış taraftan başlamak gerekir. Peçete veya havlu gibi bir malzeme ile kulağın dış tarafları iyice temizlenmelidir. İç taraflar için kulak temizleyici denilen çubuklar kullanılmamalıdır. İç tarafların temizlenmesinde vakum cihazları kullanılabilir. Hastane veya benzeri ortamlarda mikroskop ve otoskop cihazlarının yardımı ile kulak içi kolaylıkla temizlenebilir. Herhangi bir ağrı  hissedilmeden gerçekleştirilen bir temizleme işlemidir.

Son olarak unutulmamalıdır ki kulaklar bir defa temizlendi diye artık kirlenmez ve temizleyeme gerek yoktur gibi bir seçenek söz konusu değildir. Uzmanların tavsiyesine göre 2 ile 5 ay aralığındaki bir süre ile düzenli olarak kulaklar temizlenmelidir. Çünkü zamanla kirlenmeme olasılığına karşın tekrar kirlenme olasılığı da yüksek bir ihtimal taşımaktadır.