Konut fiyatları ne olur 2016? Konut ücretleri artar mı düşer mi?

Konut fiyatları ne olacak 2016 yılında artar mı azalır mı? Konut fiyatları 2016 Tahminleri..

Türkiye’de inşaat sektörü son on yılda inanılmaz şekilde büyüdü. Büyümeye de devam ediyor. Tabii son 1 yıl içinde bulunduğumuz belirsizlikler bütün sektörleri etkilediği gibi inşaat sektörünü de etkiledi. 2016 yılına girerken 2 tane seçim süreci yaşamamız ve terör olayları ülkemizin ekonomisine oldukça olumsuz yansıdı.

Konut fiyatları ne olur 2016?

2011 yılından bu yana fiyatların döviz kuruna paralel artmaya devam ettiğini vurgulayan Baştürk, doğal talebin ve yurtdışı satın almaların arttığını, gelecek yıl konut fiyatlarının yüzde 12-13 artacağını belirtti.

İşte Baştürk’ün konut fiyatları hakkında değerlendirmesi,

Türkiye’de konut fiyatları bu yılın Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1, 2014’ün aynı dönemine göre ise yüzde 18.49 artış gösterdi. Metrekare başına konut değeri ise bir yıl içerisinde yüzde 17 oranında artış gösterdi. Konut fiyatlarının 2011 yılında başlattığı yukarı yönlü yükselişine ara vermeden devam ettiğini görmekteyiz. Konut fiyatları il bazında incelendiğinde yine 3 büyük ilde artışların önemli noktada gerçekleştiğini görüyoruz. Konut fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir’de aylık bazda sırasıyla yüzde 2.57, yüzde 0.61 ve yüzde 0.35 oranında artış gösterirken, yıllık bazda ise yine sırasıyla yüzde 26.38, yüzde 12.02 ve yüzde 17.70 artış gösterdi.

Konut fiyatları artar mı düşer mi?

Son 5 yıldaki konut fiyatları incelendiğinde kurdaki yükselişe paralel bir yükseliş olduğu dikkatleri çekiyor. Özellikle İstanbul’daki konut fiyat artış ortalamasının Türkiye geneli fiyat artış ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz. Tabi bunda İstanbul’un özel konumu ve yapıların yüksek nitelikli olarak inşa edilmesi bu fiyat ayrışmasındaki başlıca faktör Özellikle İstanbul’daki konut fiyat artışı 2012 yılından itibaren Ankara ve İzmir’den daha agresif seyretmesi son dönemde daha da belirginleşti. Özellikle doğal talebin konut fiyatları üzerindeki etkisini net olarak hissetmekteyiz. Son yıllarda kırsal kesimden büyük kentlere olan göçlerin artmasıyla birlikte doğal konut talebinin de yükseldiğini ve buna bağlı olarak fiyatların da yükselen trendine devam ettiğini ve ayrıca yabancı talebinin de fiyatları hareketlendirdiğini görüyoruz. Yabancıların Türkiye’den aldığı konut adedi bu yılın ilk 10 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 19.5 artış gösterdi. Yabancıların en çok İstanbul’da konut aldıklarını görmekteyiz. Doğal talep ve yabancı talebinin önümüzdeki süreçte de devam etmesini bekliyoruz. Son 2 yıl içerisinde İstanbul ve Türkiye geneli konut fiyatları artış hızında bir yavaşlama söz konusu olsa bile, 2016 yılı genelinde de konut fiyatlarında artış beklemekte olup, yüzde 12-13 civarında düşük çift haneli fiyat artışları gündemimizde olabilir.

konut ücretleri 2016

Ümraniye’de konut birim metrekare aralığı 2.300-23.700 TL

Söz konusu göstergelere ek olarak Ümraniye ilçesinin ana arterlere yakınlığı ve kolay ulaşım imkanı nedeniyle Anadolu yakasının öne çıkan ilçelerinden biri olduğuna değinen Yazıcı, her bütçeye uygun konut projelerini barındıran, çeşitlilik açısından zengin bir ilçe olan Ümraniye’de maksimum ve minimum birim metrekare değerleri arasında oldukça büyük fark bulunduğunu belirtiyor.

2012 yılından bu yana artışlar yüzde 100’ü buldu

Ümraniye’de birim metrekare satış değeri 2.300 TL olan bir konut edinmenin mümkün olduğunu söyleyen Yazıcı, ancak birim metrekare değeri 23.700 TL’ye çıkan marka ve konsept konut projelerinin de mevcut olduğunu kaydediyor. Yazıcı, söz konusu değerlerin daha çok şerefiye kriterleri yüksek firmaların projelerinde görüldüğünü ifade ediyor. 2012 yılından bu yana konut fiyat artışları incelediğinde sadece 2014-2015 yılları arasında bölgede %34 artış gözlediklerini dile getiren Yazıcı, 2012 yılından bu yana ise artışların %100’ü bulduğunun altını çiziyor.

Çekmeköy’de 2012-2015 değer artışı yüzde 30

Çekmeköy’de ise metro yatırımı dışında kuzey Marmara otoyolunun bağlantı yollarının da bu bölgeden geçecek olmasının bölgeye değer katan bir başka önemli gösterge olduğunu belirten Yazıcı, üçüncü köprü ve çevre yoluyla bağlantı yollarının geçeceği güzergahların netleşmesiyle birlikte bölgede değer artışı yaşandığını kaydediyor.

Rakamlar 18 bin TL/ m²’ye kadar çıktı

Çekmeköy’de 2012 yılında metrekare birim fiyatı 2.300 TL olan bir konutun değerinin günümüzde %30 artış göstererek 2.900-3.000 TL’ye yükseldiğini ifade eden Yazıcı, Taşdelen’de ise 2012 yılında 290 bin TL’ye satılan bir konutun değerinin 2015 yılında %40 oranında artarak 405 bin TL’ye yükseldiğini belirtiyor. Bölgedeki villalara bakıldığında 2012 yılında kiraların 3.000-8.000 TL/m² aralığında olduğuna değinen Yazıcı, bölgenin gelişimi ve farklı nitelikli villaların inşa edilmesiyle günümüzde bu rakamların 18 bin TL/ m²’ye kadar çıktığını söylüyor.

Yazıcı, metro başta olmak üzere diğer altyapı çalışmaları da tamamlandığında her iki bölgede gerçekleşecek ikinci yükseliş dalgasının %15-25 aralığında olacağını tahmin ettiğini belirtiyor. Ancak altyapı projeleri tamamlanıp işlerlik kazandığında fiyat artışlarının artık doğrusallık kazanacağını söyleyen Yazıcı, buna göre yıldan yıla enflasyon oranında artış görüleceği kanaatini taşıdığını ifade ediyor.

Konut fiyatları ne olacak 2016 konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz.