Erzincan Refahiye Kırantepe Köyü

Erzincan Refahiye Kırantepe Köyü

Eminim ki bir çoğumuz şehir gürültüsünden, uzak yüksek binalar yerine ormanın hakim olduğu ve doğal gıdaların bulunduğu köy ortamında yaşamak isteriz.

Erzincan ili Refahiye ilçesinde Çatalçam bucağına bağlıbu özelliklerde böyle bir köyümüz var. Türk kültür ve göreneklerinin yaşatıldığı, geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Kırantepe köyüne ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır. İlköğretim okulu bulunan köyümüzde içme suyu ve kanalizasyon alt yapısı mevcuttur. Elektrik ve sabit telefon hattının bulunduğu köyün Refahiye ye uzaklığı 35 km. Erzincan’a uzaklığı 104 km. mesafedeRakım 1810m’dir.

Kırantepe köyü 40.008° Enlem,38.85° Boylamları arasında yer almaktadır. 2012 nüfus sayım verilerine göre 8 kadın ve 8 erkek olmak üzere 16 kişiden mevcuttur.

Erzincan merkezine uzak, ufak köylerden biridir. Bahar aylarında yeşili bol olan, yazları kurak ve kışları soğuk iklime sahip bir köydür. Kış aylarında yerli sayısı oldukça düşen köy nüfusu, yaz aylarında ve tatil dönemlerinde biraz daha kalabalıklaşır. Köyün tamamı Müslüman olup, sünni meshebindendir.

Elinizde bulunan Kırantepe köyü resimleri ve videolarını bizimle paylaşırsanız bu bölümde paylaşabiliriz.