Güneş Kremleri Kanser Yapabilir mi? İşte Güneş Kremlerinin Zararları

Sıcak yaz aylarının gelmesi ile birlikte pek çok insan günlük hayatta, plajda veya havuz gibi mekanlarda güneş kremlerini kullanıyor. Bu sayede güneşin yakıcı ve zararları ışınlarından korunmuş oluyor. İnsan derisi çok hassas olduğu için zararlı güneş ışınlarından çok kolay bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu kremler , bahsi geçen zararlı ışınlara engel oluyor ve güneş yanıklarını azaltarak acılarına engel olmuş oluyor. Ancak uzmanlar yeni bir uyarı ile güneş kremi kullananlara seslendi.

Denize, havuza girerken insanların büyük bir çoğunluğu koruyucu güneş kremlerini tercih ediyorlar. Bunun nedeni hem güneş yanıklarının vereceği acılardan korunmak hem de güneşten gelen UV yani ultraviyole ışınlardan korunmak. Koruyucu kremler insan cildini güneşin sıcağından ve ultraviyole ışınlarından koruyabiliyor ancak içerisindeki kimyasallar nedeni ile eğer klor ve ultraviyole ışınla tepkimeye girecek olursa kişide kanser etkisi yaratacağından ötürü ciddi tehlike arz etmektedir.

Güneş Kremleri Kanser Yapar mı

Evet, yapabilir. Avobenzon gibi dünya üzerinde tanınmış bazı güneş kremleri güneş ışınlarının zararlı etkilerini ciddi oranda azaltmaktadır. Fakat bu güneş kremlerinin içeriği klor gibi maddeler ile tepkimeye girdiğinde ve güneşe de maruz kaldığı zamanlarda nadir de olsa kanser etkisi yaratabilmektedir.

Uzmanlar bu tür koruyu kremlere dikkat edilmesi gerektiğini, kullanılmamasının daha iyi olacağını belirtti. Çünkü bu tür kremler yüksek koruyuculuğunun yanında kanser gibi ciddi tehditler de taşımaktadırlar. Bu durumun pek fazla gerçekleşmemiş olması kesinlikle olmayacağı anlamına gelmeyeceği belirtildi. Her ihtimale karşı bu uyarının dikkate alınması gerektiği vurgulandı.