Erzincan Refahiye Gümüşkar Köyü

ERZİNCAN REFAHİYE GÜMÜŞAKAR KÖYÜ

Yöredeki adıyla Koçkiri Köyü olarak bilinmektedir. Yaz kış otuz üç hane olan köy ilçe merkezine yirmi beş kilometre uzaklıktadır. Köyü kuan kimsenin Telli Beyya da halk arasındaki adıyla Karakoç Bey olduğu söylenmekte olup; diğer köy halkı ile beraber yaklaşık iki asır önce gelip buraya yerleştikleri rivayet edilir. Daha sonraları Köye Küçükşahinoğulları, Köknaroğulları, Topgüloğulları ve Sedefoğulları adındaki ailelerin de gelip yerleştikleri anlatılmaktadır.

Köy Cumhuriyetle birlikte nahiye merkezi olarak bir süre önemli bir yer olmuştur. Köyün doğu tarafında halk arasında ziyaret olarak kabul gören ve Koç gölü denen bir göl var olup halk arasındaki adını bu gölden hareketle Koçgiri denilmiş daha sonra halk arasında Koçkiri olarak kabul görmüştür. Bu ad daha sonra Gümüşakar Köyü olarak değiştirilmiştir.

Erzincan Refahiye ilçesi Gümüşkar Köyü resimleri bulacağınız bu yazımızı burada sonlandırıyoruz. Gümüşkar Köyü muhtarı ve Gümüşkar Köyü derneği konusunda elimizde bilgi olmadığından paylaşamıyoruz.Erzincan Köyleri