Google Adsense ads.txt dosyası Kazançlarınız Risk Altında

Son günlerde Google üzerinden para kazanan web master arkadaşları strese sokacak bir konu var. Google yeni bir uygulama başlatmış. Adsense üzerinden para kazanan birçok web mastera bu yeni uygulama ile ilgili bildirim ve mail atıyor. Bu konuyu hiç  bilmiyorsanız ilk etapta stress basması normal. Çünkü Google, ads.txt dosyasında doğru yayıncı kodu olmadığını bildiriyor. ADS nedir? Benim sitemde zaten ads diye bir dosya yok ki? Gibi sorular kafanızda oluşmaya başladı tabii. Evet bu Google Adsense ekibinin bir yeni uygulaması. Eğer istediği şablonda kodu eklemediğiniz taktirde Adsense manuel ceza yeme ihtimaliniz var. Bununla beraber daha önce biriken geçmiş aylardan kalan kazançlarınız da heba olur. Benim size tavsiyem hiç riske girmeden adsense hesabı olan bütün sitelerinize bu kodu eklemenizdir. Bana böyle bir uyarı gelmedi diyenlere de aynı şeyi tavsiye ederim. Bildirim gelmesini beklemeyin. Bu txt dosyası içine Adsense dışında reklam kazancı elde ettiğiniz diğer firmaları da eklemeniz gerekiyor.

Adsense ADS.TXT dosyası nasıl oluşturulur?

Yapmanız gereken çok basit. Bir tane metin dosyası açıp, Google’un size gönderdiği kodu bu metin dosyasına yazıyorsunuz. Uzantıyı txt yaptıktan sonra kaydediyor ve bu ads.txt dosyanızı anadizine atıyorsunuz. Kaç tane adsense gelirli siteniz varsa hepsine atmanızı tavsiye ederiz. Aksi durumda kazançlarını kaybedebilir ve Google Adsense Ban yiyebilirsiniz.

Kullanıcılara gelen Adsense ADS.TXT Maili:

Değerli Yayıncı,
pub-0000000000000 (rakamlar) AdSense hesabı üzerinden para kazandığınız bir veya daha çok sitede yer alan ads.txt dosyasının doğru yayıncı kodunu içermediğini fark ettik.
Google, Ekim ayının ortalarından itibaren doğru yayıncı kimliklerini içermeyen ads.txt dosyalarına sahip sitelerde reklam yayınlamayı durduracak. Kazançlarınızın olumsuz etkilenmemesi için ads.txt dosyalarınızı hemen güncellemenizi öneririz. Bu hesap aracılığıyla para kazandığınız her site için ads.txt dosyasının aşağıdaki snippet’i içerdiğinden emin olun:
google.com, pub-0(rakamlar), DIRECT, (bir kod veriyor)
AdSense’in güncellediğiniz ads.txt dosyalarını işlemesi 24 saat sürebilir.
ads.txt dosyası, alıcıların bu dosyayı nasıl kullanacağı ve dosyayı sitelerinize nasıl uygulayacağınız hakkında daha fazla bilgiyi Yardım Merkezi’nden edinebilirsiniz.