Findeks Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu haberimizde sizlere ülkemizin son dönemde ki popüler sistemlerinden birisi olan Findeks ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardım edeceğiz. Bildiğiniz gibi artık ülkemizde bankalardan kredi çekmek için kriterler son derece fazla. Bu kriterlerden birisi de artık Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan çeteleler sonucunda sizler için belirlenen kredi puanlarıdır.

Kredi puanı nedir? Sizlerin ödeme rutinleriniz, borç durumlarınız ya da bu gibi diğer tüm detayları en ince ayrıntısına kadar inceleyen ve sizleri bu ayrıntılar üzerinden 1900 üstünden puanlayan mükemmel bir sistemdir. Sistem, sizlerin bu durumlarınızı kontrol ederek puanlar ve Türkiye genelinde oluşturmuş olduğu risk tablosuna göre de konumlandırır.

Findeks nedir? Findeks sistemi ise bu puanlarınızı görmenize yardımcı olan ve diğer tüm detayları sizlere sunan internet sistemidir. Findeks sisteminde puan yükseltebilmeniz için sizlere sunulan ücretli danışmanlık hizmetleri de bulunmaktadır. Ancak sistem ile alakalı olarak insanlarımızın kafalarında çok daha farklı tarzlarda soru işaretleri olduğunu biliyoruz. Bu sorulara da yanıt verelim.

Findeks ücretli mi? Üyelik tamamen ücretsizdir ancak kredi puanınızı öğrenmek için her işleminizde 9 TL’ye yakın bir ödeme yapmak durumunda kalıyorsunuz. Sistem sizlerin puanlarını otomatik olarak güncellemiyor ve siz her güncellemek istediğinizde bunları size ödenek olarak yeniden gönderiyor. Kısacası her seferinde aynı ödemeyi yeniden yapmak gibi bir durum ortaya çıkıyor ve bu da kabul edilesi bir durum olmuyor.

Findeks risk raporu ile alakalı olarak baktığınızda ise sizleri ülke genelinde ödeme rutinlerinize göre risk alanında puanlar ve bununla birlikte her ne olursa olsun sizlerin puanları banka sistemleri üzerinde incelenerek sizlere kredi verilmesi ya da kredi limitlerinizin değerlendirilmesi yönünde de daha farklı seçenekler sunar. Dolayısı ile sizler bu anlamda sistemi az da olsa nadir aralıklar ile tercih etmelisiniz.

Kredi bilgilendirme sistemi olarak kısa süredir hizmet vermesine rağmen ülkemizde en popüler sistemlerden birisi olmuştur. Kullanımı itibari ile de online olanakları en iyi şekilde sizlere sunan bir sistemdir.