Fenerbahçe’nin Golü Ofsayt Mı? Tartışmalı Pozisyonlar

Fenerbahçe – Galatasaray derbisi herkesin beklediği gibi ciddi anlamda hareketli ve futbolun üst seviyelerini gördüğümüz bir maç oldu. Skor 1-1 olarak şekillendi ancak genel itibari ile zevk veren bir futbol vardı. Maçın ardından ise en çok tartışılan konular hakem kararlarıydı. Hakem Fırat Aydınus, bir dönem kariyer anlamında Cüneyt Çakır’ın dahi önünde giderken zaman içerisinde FIFA kokartı alınan hakemlerimiz arasında olsa da derbi deneyimi en yüksek hakemlerden birisiydi. Ekibi de aynı şekilde. Biten maçın ardından ise ciddi anlamda tartışılan kararlar vardı. Bu kararlar beraberinde skoru da ciddi şekilde etkiledi. Şimdi sırası ile bu kararların üzerinden geçerek yazarların da yaptığı yorumları değerlendirmek gerekiyor.

Fenerbahçe’nin Goü Ofsayt Mı?

Futbol kurallarına göre ortanın yapıldığı oyuncu top ayaktan çıktığı an itibari ile ofsaytta ise top kendisine temas etmeden dahi ofsayt kararına hükmelidir. Lig TV piero kameralarının da elde ettiği verilere göre sağ kanattan gelen Gökhan Gönül, topu ayağından çıkarttığı an itibari ile Robin Van Persie, 18 CM ofsayt pozisyonunda yer alıyordu. Spor yorumcularının da geneli, dün akşam televizyon kanallarında bu golün kesin bir şekilde ofsayt olduğu tespit edildi.

Burak Yılmaz’ın Pozisyonu Penaltı Mıydı?

En çok tartışılan bir diğer pozisyon ise ceza sahası içerisinde Simon Kjaer ile Burak Yılmaz arasında ki pozisyondu. Hala birçok yorumcu nezdinde tartışmaya açık bir karar olsa da FIFA hakem kuralları gereğince topa koşan oyunun her ne sebep ile olursa olsun bir rakip oyuncu müdahalesi ile durdurulması kesin bir şekilde faul olacaktır. Ceza sahası içerisinde ki tehlike yaratacak bir atağı önlemek ise penaltı kararını gerektirir.

Abdoulaye Ba’nın Burak’a Müdahalesi Nasıl Cezalandırılmalıydı?

Topsuz alanda oyuncuya kasti yapılan ve oyuncuyu kışkırtmaya yönelik bir hareket olduğundan dolayı hakem bu pozisyonda doğrudan KIRMIZI KART ile cezalandırması gerekiyordu. Fırat Aydınus ve ekibi bu pozisyonda da çok büyük bir hata yaptılar.

Raul Meireles’in Son Dakika Pozisyonu Penaltı Mı?

Son dakikada gerçekleşen Fenerbahçe atağında Chedjou ile girdiği ikili mücadelede Meireles yer kaldı. Pozisyon Lig TV kameralarına göre ceza sahası dışında gibi görünse de penaltılık bir müdahale saptanmadı. Yorumcular, Chedjou’nun topa müdahalesinin ardından Meireles’in kendisini yere bıraktığı konusunda yorum yaptılar.