Erzincan Refahiye Erecek Köyü (Mank)

Yaklaşık olarak 18. Yy’de kurulduğu düşünülen Erzincan Refahiye Erecek Köyü farklı kültürlerden insanların bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Kafkaslardan Türkmenlere birçok farklı bölgeden gelen insanların zamanla kız alıp verme yoluyla kan bağı oluşturmasıyla köy birliği kurulmuştur. 1958 yılına kadar Mank Köyü olarak anılan ismi daha sonra Türkçeleştirilerek bu yeni ismini almıştır.

Kurulduğu tarihten bu yana birçok aydın bu Refahiye Erecek Köyü‘nde (Mank) yetiştirilmiş ve bölge sakinleri diğer köylerin aksine demircilik, tomruk atölyesi gibi mesleklerle de ilgilenmişlerdir. Refahiye Erecek Köyü derneği her yıl geleneksel piknikler düzenleyerek yeni nesillerin de birbirleriyle tanışıp kaynaşmasını sağlayarak kültürlerini yaşatmayı ve birbirlerine bağlılıklarını sürdürmeyi amaçlamıştır. Sıcak ve birbirine bağlı insanlarının yanı sıra dokusu bozulmamış köy ortamı ile de ilgi çekmektedir.

Erzincan Refahiye Refahiye Erecek Köyü (Mank) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Erecek Köyü (Mank)

Sizde Refahiye Erecek (Mank) Köyü‘ne ait Refahiye Erecek Köyü resimlerini, Refahiye Erecek Köyü fotoğraflarını, Refahiye Erecek Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri