Erzincan Refahiye Çırağedigi Köyü

Erzincan Refahiye Çırağedigi Köyü‘nün en eski tarihi hakkında bilgiler sınırlıdır. Tunceli’den yaklaşık 1 asır önce gelen Ahmet Ağa ve Kara Veli tarafından kurulduğu söylenmektedir. İlk ismi Ahmet Ağa olan köyün adı, etrafını saran çam ağaçlarından elde edilen çıralardan dolayı Çıragediği şeklinde değiştirilir. Refahiye Çırağedigi Köyü’nün etrafında çeşitli yatırlar vardır. Bunlar Çamoluk ve Beştepe olup hala günümüzde de insanlar tarafından ziyaret edilir.

Çırağedigi Köyü geçimini arıcılıktan, tarımdan ve hayvancılıktan sağlar. Köy ilçe merkezine 37 kilometrelik mesafede olup 2012 sayımında nüfusu 34 olarak belirlenmiştir. Su kontrolünün yapılmadığı köyde kanalizasyon da bulunmaz. Elektriği bulunup televizyon ve interneti de vardır. Halk ihtiyaçları için ilçe merkezine gitmekte olup faal olmayan bir okulu bulunmaktadır.

Erzincan Refahiye Çırağedigi Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Çırağedigi Köyü Resimleri

Sizde Refahiye Çırağedigi Köyü‘ne ait Refahiye Çırağedigi Köyü resimlerini, Refahiye Çırağedigi Köyü fotoğraflarını, Refahiye Çırağedigi Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri