Erzincan Refahiye Çavuşköy Köyü

İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Erzincan Refahiye Çavuşköy Köyü’nün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte ilk ailelerin Kemah’tan geldiği söylenmektedir. Refahiye Çavuşköy Köyü’ne ismi, çok eskilerde bu köyün içinden geçen askeri birlikte bulunan bir çavuşun ölümü üzerine ona saygı amacıyla verilmiştir.

Çavuşköy Köyü’ne yakın bir tarihi yeraltı şehri olduğu söylenmektedir. Geçim genellikle tarım ve hayvancılıktan sağlanır. Dere ve göl kenarına kurulmuş olan Çavuşköy Köyü nüfusu 2000 sayımında 28 olarak belirlenmiştir. Köyde işsizlik, göç ve maddi imkansızlıklar en büyük sorunlardır. Halk alışveriş ve sağlık hizmetleri almak için ilçe merkeze giderler. Elektriğin olduğu köyde televizyon, internet, cep telefonu da bulunmaktadır. Kışın oldukça sert geçtiği Refahiye Çavuşköy Köyü’nde halk odun ve kömürle ısınır.

Erzincan Refahiye Çavuşköy Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Çavuşköy Köyü

Sizde Refahiye Çavuşköy Köyü‘ne ait Refahiye Çavuşköy Köyü resimlerini, Refahiye Çavuşköy Köyü fotoğraflarını, Refahiye Çavuşköy Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri