Erzincan Refahiye Çatalçam Köyü (Zevker)

Erzincan Refahiye Çatalçam Köyü, Refahiye ilçesine 24 kilometre mesafededir ve köyde yaklaşık 80 hane yaşar. Çatalçam Köyü‘nin bilinen en eski ismi “zevk yeri” anlamına gelen Zevker’dir. Köyün tarihi hakkında kesin olarak bir bilgi yoktur.

Rivayetlere göre Refahiye Çatalçam Köyü‘ne ilk yerleşen aile 300 yıl önce Karadeniz’den gelen Kumbaraoğlu sülalesidir. Yapılan bir pafta çalışmasında köyün yakınlarında buluna bir çamın çatala benzetilmesinden dolayı köye Çatalçam ismi verilir. Çatalçam Köyü, eskiden Kemah sancağıdır ve kendisine bağlı 36 köyü vardır. Bu nedenle burada bir Jandarma Karakolu da bulunmaktadır. Erzincan Refahiye Çatalçam Köyü’nde (Zevker) okur yazarlık oranı oldukça yüksektir ve okuyan kişi sayısı yaklaşık %15’tir. Kapalı salon, okul binası, PTT gibi birimlerin de bulunduğu köy geçimini arıcılık, odunculuk, tarım ve hayvancılıktan sağlar.

Erzincan Refahiye Çatalçam Köyü (Zevker) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Çatalçam Köyü (Zevker)

Sizde Refahiye Çatalçam Köyü‘ne ait Refahiye Çatalçam Köyü resimlerini, Refahiye Çatalçam Köyü fotoğraflarını, Refahiye Çatalçam Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri