Erzincan Refahiye Çatak Köyü

Erzincan Refahiye Çatak Köyü tarihçesi hakkında çok bilgi olmamasına rağmen köyü kuran kişilerin Artvin ve Elâzığ’dan gelen 93 muhaciri olarak bilinen kişiler olduğu söylenmektedir. Üç vadi üzerine kurulan Refahiye Çatak Köyü‘ne ismi coğrafi konumu nedeniyle verilir. Çatak Köyü’nde uzun süredir her cumartesi, pazar kurulmakta, meyve ve sebze satışı yapılmaktadır. Bunun dışında halk geçimini arıcılıktan, tarımdan, bağcılıktan ve hayvancılıktan sağlar.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan Refahiye Çatak Köyü’nde 20 hane yaşamakta olup 2012 nüfus sayımına göre nüfusu 48 olarak belirlenmiştir. İnternetin olmadığı köyde sağlık hizmetleri ve alışveriş için halk ilçe merkezine gitmektedir. Halk en büyük sorunları olarak su şebekesinin olmayışını göstermektedir; dışarıya sürekli göç verdiği için Erzincan Refahiye Çatak Köyü nüfusu oldukça azalmıştır.

Erzincan Refahiye Çatak Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Çatak Köyü

Sizde Refahiye Çatak Köyü‘ne ait Refahiye Çatak Köyü resimlerini, Refahiye Çatak Köyü fotoğraflarını, Refahiye Çatak Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri