Erzincan Refahiye Bostandere Köyü

Erzincan Refahiye Bostandere Köyü‘nün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte köy ahalisinden Emin Ağa’nın Adana’dan gelen cetlerinin burada durarak köyü kurduğu söylenmektedir. Daha sonra Refahiye Bostandere Köyü’ne civar yerlerden de farklı aileler gelip yerleşmiştir. Bunlardan en bilinenleri Fazlıoğluları ile Ağagiller’dir. Köyde Palu Harı denilen ve vücuttaki siğilleri iyileştirdiği söylenen bir yatır bulunmaktadır.

Erzincan Refahiye Bostandere Köyü ilçeye yakın köylerden birisi olup merkeze 38 km uzaklığındadır. 30 hanelik köyde halk geçimini genellikle tarım ve hayvancılıkla sağlar. Sağlık hizmetleri için genellikle ilçeye minibüs, otobüs ve traktörlerle gidilmektedir. Elektriğin, internetin, telefon hattının bulunduğu Bostandere Köyü’nde odunla ısınılmaktadır ve köyün en büyük problemi göç olarak tespit edilmiştir. 2012 nüfus sayımında Refahiye Bostandere Köyü nüfusu 68 olarak belirlenmiştir.

Erzincan Refahiye Bostandere Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Bostandere Köyü

Sizde Refahiye Bostandere Köyü‘ne ait Refahiye Bostandere Köyü resimlerini, Refahiye Bostandere Köyü fotoğraflarını, Refahiye Bostandere Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri