Erzincan Refahiye Bölüktepe Köyü (Gelbulas)

Erzincan Refahiye Bölüktepe Köyü’nün doğudan gelen aileler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Tam olarak köyün tarihi hakkında güvenilir bir bilgi bulunmamaktadır. Bölüktepe isminin köyün etrafını saran kümelenmiş tepeciklerden geldiği sanılmaktadır. İlk adı Gelbulas olan köyün ismi daha sonradan değiştirilmiştir.

Refahiye Bölüktepe Köyü halkı genellikle geçimini hayvancılık yaparak, arıcılıktan ve tarımdan kazanır. Refahiye ilçesine uzaklığı 30 kilometre olup, nüfusu son sayımda nüfus 17 olarak belirlenmiştir. Yani oldukça küçük bir köydür ve hane sayısı yediyi geçmez. Bölüktepe Köyü’nde (Gelbulas) çok fazla göç olayı yaşanmıştır. Bunun nedeni işsizlik ve imkan azlığıdır. Burada yaşayan kişiler sağlık hizmetlerini almak, alışveriş yapmak ve ihtiyaçlarını gidermek için ilçe merkezine gitmektedir. Köyde faal olmayan bir okul bulunmaktadır, sağlık ocağı veya benzeri bir kurum mevcut değildir.

Erzincan Refahiye Bölüktepe Köyü (Gelbulas) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Bölüktepe Köyü (Gelbulas)

Sizde Refahiye Bölüktepe (Gelbulas) Köyü‘ne ait Refahiye Bölüktepe Köyü resimlerini, Refahiye Bölüktepe Köyü fotoğraflarını, Refahiye Bölüktepe Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri