Erzincan Refahiye Aydoğan Köyü (Zöhrep)

Erzincan Refahiye Aydoğan Köyü’nün (Zöhrep) kurulmuş olduğu tarih kesin bir şekilde bilinmiyor. Kurucuların bazı köylerde olduğu gibi Horosan’dan geldiği söylenmekte. Refahiye Aydoğan Köyü yani namı diğer Zöhrep Köyü‘nün bu isminin ne anlama geldiği bilinmiyor. Uzun bir zaman önce köyün ismi Aydoğan Köyü olarak değiştirilmiştir. Ormanlık bir arazide yerleşkesi bulunan köyün, diğer civar köylere göre nüfusu bir hayli fazla.

Refahiye Aydoğan Köyü (Zöhrep) içerisinde Koyun Baba, Tekçam ve Havlatı isimlerinde hayratlar bulunmaktadır. Buralara giden köy halkının kurban kesip dilek tuttukları söyleniyor. Birkaç köyde olduğu gibi Refahiye Aydoğan Köyü ahalisi yine geçimini arıcılık, tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Yaz aylarında 80 kışın ise 60 hane olan köyün ilçe merkezine yaklaşık 15 dakika araba mesafesinde olduğunu söyleyelim.

Erzincan Refahiye Aydoğan Köyü (Zöhrep) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Aydoğan Köyü (Zöhrep)

Sizde Refahiye Aydoğan (Zöhrep) Köyü‘ne ait Refahiye Aydoğan Köyü resimlerini, Refahiye Aydoğan Köyü fotoğraflarını, Refahiye Aydoğan Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri