Erzincan Refahiye Aşut Köyü

Erzincan Refahiye Aşut Köyü Selçuklular döneminden kalan ismin halen korumaktadır. Bu dönemde Aşut ve Kayı isimli iki kişi köyü kurmuşlardır. Alaaddin Keykubat’a ait orduya bu köyden asker verildiği rivayet edilmekte. Refahiye Aşut Köyü daha çok şehitleri ile tanınıyor. 93 harbi 1’nci dünya savaşı ve kurtuluş savaşlarında bu köyde 28 kişi şehit düşmüştür. Kurtuluş savaşı zamanında seferberliklerde 110 kişi bu köyde açlıktan yaşamını yitirmiştir.  Cumhuriyetin ilk yıllarında meclise Antalya milletvekili seçilmiş ve aynı noktada ilk kadın milletvekili Türkan Baştuğ bu köydendir. Köydekilere Elmas soyismini onun verdiği söyleniyor.

Erzincan Refahiye Aşut Köyü 18. Ve 19. dönemde mecliste milletvekili çıkarmıştır. Aşut Köyü‘nde okuryazarlık oranı oldukça yüksektir. Köy kışın 8 hane yazın ise 14 hanedir. Köyün ilçe merkezine uzaklığı 12 kilometredir.

Erzincan Refahiye Aşut Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Aşut Köyü

Sizde Refahiye Aşut Köyü‘ne ait Refahiye Aşut Köyü resimlerini, Refahiye Aşut Köyü fotoğraflarını, Refahiye Aşut Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri