Erzincan Refahiye Aslanyusuf Köyü (Oğlanyusuf)

İsimleri Mehmet ve Oğlan Yusuf olan iki kişi, aileleri ile birlikte Horosan’dan göçerek Erzincan Refahiye Aslanyusuf Köyü’nü (Oğlanyusuf) kurmuşlardır. Köy, ismini (Çocuk) oğlan Yusuf’tan almıştır. İleri tarihlerde ise köyün ismi Refahiye Aslanyusuf Köyü olarak değiştirilmiştir. Köye ilerleyen dönemlerde Ağrı ve Karaköse bölgelerinden gelenler olmuş. Refahiye Aslanyusuf Köyü’nün doğu kesiminde Oğlan Yusuf’a ait olduğu rivayet edilen bir mezar bulunmaktadır.

Aslanyusuf Köyü Camii’sinin önünde 1000 yıllık bir kavak ağacı bulunmaktadır. Diğer köylerden farksız olarak köylü geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyor.Refahiye Aslanyusuf Köyü (Oğlanyusuf) kışın 20 yazın ise 12 hane olarak beyan edilmekte. Köyde jandarma karakolu ve tarım kooperatifi yok. İlçeye uzaklığı araçla 15 dakika yürüme ile 2 saattir.

Erzincan Refahiye Aslanyusuf Köyü (Oğlanyusuf) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Aslanyusuf Köyü (Oğlanyusuf)

Sizde Refahiye Aslanyusuf (Oğlanyusuf) Köyü‘ne ait Refahiye Aslanyusuf Köyü resimlerini, Refahiye Aslanyusuf Köyü fotoğraflarını, Refahiye Aslanyusuf Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri