Erzincan Refahiye Alapınar Köyü (Ofuz)

Erzincan ilinin Refahiye ilçesine bağlı olan Alapınar Köyü’nün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Köyün diğer ismi olan “ofuz”  kelimesinin ise “Oğuz“dan değişerek geldiği sanılmaktadır. Refahiye Alapınar Köyü‘nün Horosan erenleri tarafından kurulduğu söylenmektedir.

1. Dünya Savaşı sırasında köye farklı bölgelerden de göç yaşanmıştır. Eskiden doğu ile batıyı bağlayan yolun üzerinde bulunan köyde kavak yetiştiriciliğinin yanı sıra halk tarım ve meyvecilikle de uğraşmaktadır. Erzincan Refahiye Alapınar Köyü’nün merkeze olan uzaklığı 23 kilometredir. 2012 yılında yapılan nüfus sayımında Alapınar Köyü nüfusu 89 olarak belirlenmiştir. Toplamda köyde 50 hane bulunmakta kış aylarında hane sayısı azalmaktadır. Köyde okul bulunmayıp taşımalı eğitim de yapılmamakta, halk sağlık, alışveriş gibi ihtiyaçlarını genellikle ilçeye giderek sağlamaktadır.

Erzincan Refahiye Alapınar Köyü (Ofuz) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Alapınar Köyü (Ofuz)

Sizde Refahiye Alapınar Köyü‘ne ait Refahiye Alapınar Köyü resimlerini, Refahiye Alapınar Köyü fotoğraflarını, Refahiye Alapınar Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri