Erzincan Refahiye Akarsu Köyü (Alakise)

Erzincan Refahiye Akarsu Köyü‘nün (Alakise) kaç yılında kurulduğuna dair kesin olarak bir bilgi maalesef yoktur.  Köy kurucularının ise orta Asya’dan geldikleri rivayet edilmektedir.  Alakise olan eski isminin neden konulduğu da ayrıca bir muamma. Dumanlı ormanlarından köye kadar ulaşan bir akarsu olduğu için köyün ismi akarsu olarak verilmiştir. Refahiye Akarsu Köyü daha önce bucak sistemi ile tasvip edilmiştir, daha sonra köy statüsüne getirilmiştir.  Horasanlardan kaldığı ileri sürülen bu köy Refahiye ilçesine bağlıdır. Sivas, Refahiye karayolunun üzerinde konumlanmıştır.

Refahiye Akarsu Köyü (Alakise) ahalisinin geçim kaynağı tarımdır, kimi köylü emekli bazıları da işçilik ve memurluk yapmaktadırlar. Köyde yol, su, ulaşım ve elektrik mevcuttur. Güvenlik yetisi Jandarma karakolu tarafından sağlanmaktadır. Akarsu Köyü‘nde tarım kooperatifi bulunmaktadır. Köyün güneyinde bulunan orman işletmeleri tarafından gölette balık üretimi yapılmaktadır.

Erzincan Refahiye Akarsu Köyü (Alakise) Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Akarsu Köyü (Alakise)

Sizde Refahiye Akarsu Köyü‘ne ait Refahiye Akarsu Köyü resimlerini, Refahiye Akarsu Köyü fotoğraflarını, Refahiye Akarsu Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri