Erzincan Nerede?

Doğu Anadolu Bölgemizin turizm potansiyeli oldukça yüksek olan şehirleri arasında yer alan Erzincan; başta Girlevik şelalesi, Munzur dağları, Kadıgölü, Ergan kayak merkezi gibi pek çok doğal güzelliği ev sahipliği yapıyor.

Tarih boyunca Urartular, Persler, Hititler, Romalılar, Osmanlılar gibi tarihe damgasını vurmuş medeniyetlere tabi olan bu şehrimizin günümüzde temel geçim kaynağını tarım, hayvancılık ve ticaret oluştururken; şehirde bulunan Erzincan Üniversitesi şehrin günlük yaşamının daha renkli ve daha hareketli geçmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda Erzincan’a gitmeyi planlayanlar, ya da burada üniversiteye kayıt olacaklar için Erzincan nerede? sorusunu yanıtlamak istedik.

Erzincan; Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan, son dönemlerde hükümet tarafından yapılan yatırımlar ile daha da büyüyen bir şehrimizdir. Şehrin kuzeyinde Bayburt ve Gümüşhane illeri, batısında Sivas, kuzeybatısında Giresun, güneyinde Tunceli, güneydoğusunda Bingöl, doğusunda Erzurum ve son olarak güneybatısında Malatya ve Elazığ illeri yer alır.

Erzincan Üniversitesi Nerede?

5467 sayılı kanun ile 1 Mart 2006 yılında resmi olarak kurulan Erzincan Üniversitesi; kısa süre içerisinde gelişerek, ülkemizin en çok tercih edilen üniversitelerinden biri konumuna yükselmiştir.

Aslında üniversite kuruluş tarihi geç olsa da daha önce Atatürk Üniversitesi’ne bağlı olan fakültelerin kuruluş tarihleri oldukça eskiye kadar uzanır. Örneğin; daha önce Atatürk Üniversitesi kapsamında değerlendirilen ancak daha sonra kanunla tek bir çatı altında toplanarak Erzincan Üniversitesi’ne bağlanan fakültelerden biri olan Eğitim Fakültesinin kuruluş tarihi 4 Ekim 1967’dir.

Erzincan Üniversitesi kurulduktan sonra açılan yeni kampus; Erzincan- Sivas karayolunun hemen 12. kilometresinde bulunur. Üniversite; tam olarak Yalnızbağ yerleşkesi sınırları içerisinde bulunur. Yeni kampüsün Yalnızbağ yerleşkesinde kurulmasından hemen sonra burada yeni bir mini kampus de açılmıştır.

Açılan bu yeni mini kampus sınırları içerisinde ise Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi gibi sağlıkla ilgili olan birçok fakülte bulunur.

Erzincan Üniversitesi Adres Bilgileri:

Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü

Yalnızbağ yerleşkesi

Fatih mahallesi, 24100, Erzincan

Erzincan Üniversitesi İletişim Bilgileri:

Tel: 444 8 0 24— (0446) 226 66 66

Fax: (0446) 226 66 65

Erzincan Türkiye Haritasında Nerede?

 

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Erzincan; 11.746 km2 lik bir yüzölçümüne sahiptir. Şehrin deniz seviyesine göre ortalama yüksekliği ise 1209 metredir.

Erzincan; yüz ölçümü bakımından ülkemizin en büyük 25. Şehri olma özelliği taşır.

Erzincan şehrinin turizm açısından hepsi birbirinden değerli toplamda 9 ilçesi bulunur.

İlçelerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Erzincan merkez
  • Çayırlı
  • İliç(Ilıç)
  • Kemaliye
  • Otlukbeli
  • Kemah
  • Tercan
  • Üzümlü
  • Refahiye

Erzincan koordinatları:

Erzincan konumu ve koordinatları; 9° 44′ 48,4656” kuzey ve 39° 29′ 28,0428” doğu gps şeklindedir.

Erzincan; Giresun, Gümüşhane, Erzurum, Bingöl, Bayburt, Sivas, Tunceli ve Malatya illeri ile komşu durumdadır.

Erzincan Turizm Meslek Yüksekokulu Nerede?

Turizm sektöründe çalışacak kalifiye eleman yetiştirme amacıyla 2008 yılında kurulan Erzincan Turizm Meslek Yüksekokulu; 11 akademik ve 9 idari personeli ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir.

2008 yılında Erzincan Turizm ve Otelcilik Meslek yüksekokulu kurulduktan sonra aynı yıl içerisinde Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu ile Turizm ve Otel İşletmeciliği programı isimli iki adet bölüm daha açılmıştır.

İlerleyen yıllarda ise Turizm ve Seyahat Hizmetleri ile Aşçılık programları da açılmış; üniversite; turizm ve otelcilik sektörüne nitelikli personel yetiştirme misyonu üstlenmiştir.

Adres Bilgileri:

Mimar Sinan Mahallesi, 24050

Erzincan Merkez

İletişim Bilgileri:

Tel: (0446) 225 17 02