Erzincan Kemah Hakbilir Köyü (Pekeriç-i Büzürg)

Erzincan Kemah Hakbilir (Pekeriç-i Büzürg) Köyü, Kemah’ın yaklaşık 30 km. kadar kuzeyinde bulunur.

Ilgarlar – Dutlu yolu ve Taşbulak (Sunguru) Köyü’nden ulaşılan Hakbilir Köyü, dört yanı dağlarla çevrili Pekeriç Çayı’nın vadisinde kuruludur. Göç vermeden önce, geçmiş tarihlerde Kemah Hakbilir (Pekeriç) Köyü’nün 75–80 haneden oluştuğu bildirilmektedir.

Osmanlı dönemlerinde Aşağı Pekeriç (Pekeriç-i Süfla) olarak bilinen köyün yaklaşık 6 km. kadar kuzeybatısında, Yukarı Pekeriç (Pekeriç-i Ulya-Dolmabahçe-Vank) adıyla bilinen mezrası bulunmaktadır. Bugün burası bir kaç hanenin yaşadığı, etrafı yeşillik, bağ – bahçelik bir alan olup, Refahiye ilçe sınırına komşudur.

Aşağı Pekeriç’in yaklaşık 8–10 km. kadar güneyinde ve Kemah’a daha yakın olan İncesi (Gemine) Mezrası da Hakbilir (Pekeriç-i Büzürg) Köyü’nün arazisinden sayılan 3-5 hane halkının yaşadığı, yazları 8–10 haneye ulaşan bir mahalle olarak anılıyor.

Köy bazı farklı isimlerle de anılmaktadır; Aşağı Pekeriç – Pekeriç-i Süfla, Pekeriç-i Büzürgü gibi. Etrafını saran Kuztepe, Libis ve Zinerin tepeleri arasındaki vadide yer alan 54 hanelik Erzincan Kemah Hakbilir (Pekeriç-i Büzürg) Köyü’nde 2 kilise ile Yukarı Pekeriç (Dolmabahçe – Vank / Pekeriç-i Ulya)’ da 1 kilise ve 1 çeşme kalıntısı bulunmaktadır.

Erzincan Kemah Hakbilir (Pekeriç-i Büzürg) Köyü Posta Kodu : 24400

Erzincan Kemah Hakbilir - Pekeriç Köyü

Sizde Erzincan Kemah Hakbilir (Pekeriç-i Büzürg) Köyü‘ne ait  Hakbilir Köyü resimlerini, Hakbilir Köyü fotoğraflarını, Hakbilir Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri