Erzincan Kemah Ağaçsaray (Pağnik) Köyü

Başyurt Tepesi yamacında, civarı tamamen meşe, ardıç ve çamlarla çevirili ağacı bol bir köy Ağaçsaray Köyü. Eski ismi ise gün boyu güneş alması ve sıcaklığından dolayı “hamam” manasına gelen Pağanik (Pağnik) Köyü.

Bilinen en eski kayıtlara göre bundan 500 yıl kadar önce Pağnik Köyü‘nün 30 hane olduğu tahmin ediliyor. Kemah‘a 27 km uzaklıktaki Ağaçsaray Köyü, bir zamanlar 50 hanelere kadar çıksa da İstanbul’a verdiği göçlerle özellikle kışları 10-15 hanelere kadar düşmüş durumda.

Zamanında bol miktarda buğday, arpa, darı, pamuk, bal ve bostan ürünlerinin yetiştirildiği köy artık tarımcılıktan yavaş yavaş uzaklaşmıştır. Aynı şekilde hayvancılıkta nüfusa bağlı olarak azalmış durumda.

Köyün camisi ilk olarak Kemah Beyleri tarafından yaptırılmış. Daha sonra 1944 tarihinde eski cami yetersiz kaldığından yenisini inşa edilmiş. 1936 yılında açılan köyün ilkokulu, 1987 senesinde öğrenci sayısının yetersizliğinden dolayı kapanmış.

Kemah Ağaçsaray Köyü Posta Kodu : 24400

Kemah Ağaçsaray Pağnik Köyü

Sizde Erzincan Kemah Ağaçsaray (Pağnik) Köyü‘ne ait Ağaçsaray (Pağnik) Köyü resimlerini, Ağaçsaray (Pağnik) Köyü fotoğraflarını, Ağaçsaray (Pağnik) Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.
Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri