Erzincan İliç Sarıpınar Köyü (Tinkar)

Erzincan İliç Sarıpınar Köyü (Tinkar), Erzincan şehir merkezine 120 km. , İliç ilçesine 45 km. uzaklıktadır. Kuzeyinde İnbaşı, doğusunda Çal Dağları ile çevrelenmiştir.

Erzincan İliç Sarıpınar (Tinkar) Köyü, eski bir Ermeni yerleşim yeri olmakla beraber, şu anki yerel halk Sünni İslam’a tabi Müslümanlardan oluşmaktadır. Erzincan İliç Sarıpınar Köyü (Tinkar)’nün ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu net olarak bilinmemektedir. İliç Kuruçay Sarıpınar Köyü’nün bilinen eski aileleri Ece Sülalesi olan Delimemikoğulları, Çil Sülalesi olan Durangil ile Cellolar’dır. Ayrıca Taşyumruk sülalesinin Refahiye’nin Velasor Köyü’nden, Akbudak sülalesininde Kemaliye’den geldiği bilinmektedir.

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan İliç Tinkar Köyü’nde çoğunlukla arpa, fig, sebze ve meyve yetiştirilir.
Karasal iklimin etkili olduğu Erzincan İliç Sarıpınar Köyü’nde Anadolu’nun örf ve adetleri halen yaşatılmaktadır.
Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Ece’de Tinkarlı’dır.

1964 yılında açılan okul, öğrenci azlığı nedeniyle daha sonra kapatılmıştır. Erzincan İliç Sarıpınar Köyü Camii 1954 yılında ibadete açılmış, 2007 yılında yıkılarak yerine yenisi yapılmıştır.

Erzincan İliç Sarıpınar Köyü (Tinkar) Posta Kodu 24710

kuruçay tinkar köyü

Sizde Erzincan İliç Sarıpınar Köyü’ne‘e ait  Sarıpınar Köyü resimlerini,  Sarıpınar Köyü fotoğraflarını, Sarıpınar (Tinkar) Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri