Erzincan İliç Özlü Köyü (Danzı)

Erzincan İliç Özlü Köyü, hiç şüphesiz yörenin en güzel köylerinden biridir. Köy, ilçenin kuzeyinde Refahiye ilçesi sınırındadır. Özlü Köyü‘nün ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor.
Danzı Köyü‘nün ilk yerleştiği alan Çatalkaya mevkiidir. Köye ilk olarak Civan sülalesinin yerleştiği tahmin ediliyor. Daha sonra sırasıyla Eren, Koç ve Zerenüz sülaleleri gelerek köye yerleşmiştir. İliç Özlü Köyü’nün yerleştiği alan engebeli arazi üzerinde inişli çıkışlı bir bölgededir. Rakımı oldukça yüksekte olan köyün üst tarafları meşe ormanı ve maki ağaçlarla kaplıdır. Toprak yapısı ise kıraçtır.
Erzincan İliç Özlü Köyü (Danzı) ‘nün ilçeye uzaklığı 38 Km.dir.

Türkiye'nin en güzel köyleri

Özlü Köyü’nde eğitim ve öğretime 1957 yılında iki sınıfta başlanmış olup 1993 yılında öğrenci yetersizliği nedeniyle okul, eğitim ve öğretime kapatılmıştır. Danzı Köyü‘nde 1936 tarihinde ibadete açılan Özlü Köyü Camii 1952 yılında tekrar imar edilerek ibadete sunulmuş, 1976 yılında ise bugünkü halini almıştır.

Köyde telefon hizmeti ve elektrik enerjisi mevcuttur. 1969 yılında devlet tarafından içme suyu olarak 3 yere çeşme yapılmış, 1998 yılında ise şebeke suyuna kavuşmuştur.
Köyün geçim kaynakları çiftçilik ve hayvancılıktır. Çiftçilik yapan köylüler buğday, arpa fiğ, ceviz, bağ ve bahçe ürünleri yetiştirirler.

Küçükbaş hayvancılığı olarak azda olsa karakeçi yetiştirilmektedir. Büyükbaş hayvancılığı ise ihtiyaca göre yapılmaktadır.
erzincan iliç danzı

Köyde kadın giyimi eski yıllarda çar, dolak, fistan, yeni giyim etek bluz ve başörtüsüdür. Erkek giyimi ceket, pantolon ve şapkadır.

İliç Özlü Köyü‘nün en meşhur yemeği keşkektir.

Eskiden köyün peynirinin ve sıcaktan bozulan diğer ürünlerini sakladıkları “buz deliği” denilen bir mağarası bulunmaktadır.
Köyün alt kısmında bulunan ve “yazı” denilen geniş alanda piknik ve köy şenlikleri yapılmaktadır.

İstanbul’a verdiği yoğun göç nedeniyle köy nüfusu giderek azalmaktadır.

Köyün İstanbul’da Erzincan İliç Özlü Köyü Derneği mevcuttur.

Özlü Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

Erzincan İliç Özlü Köyü Derneği 1965 yılında Hasan Çağdaş tarafından kurulmuştur.
İlk Yönetim Kurulu üyeleri: Elbeyi Tan ve Hasan Ertuğrul’dur.

Şimdiye kadar ki dernek başkanları;

  • Hasan Çağdaş
  • Bekir Tan
  • Elbeyi Tan
  • Halil İlgin
  • İlyas Ertuğrul
  • Muzaffer Civan
  • Elvan İlgin
  • Remzi Civan
  • Doğan Civan
  • Seçim Çağdaş

Erzincan İliç Özlü Köyü Posta Kodu: 24710

erzincan iliç özlü köyü danzı
Sizde İliç Özlü Köyü‘ne ait İliç Özlü Köyü resimlerini, İliç Özlü Köyü Köyü fotoğraflarını, İliç Özlü Köyü Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.