Erzincan İliç İslamköy (İslamkendi Köyü)

İliç ilçesinin kuzey doğusunda bulunan Erzincan İliç İslamköy (İslamkendi), ilçe merkezine 35 km, Refahiye’ye 40 km, Erzincan il merkezine 110 km uzaklıkta bulunmaktadır.

erzincan islamköy

İliç İslamköy’ün 450 yıl kadar önce İslamoğulları tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir. İslamköy’e ayrıca “İslamoğulları’nın yerleşim kenti” anlamına gelen “İslam Kendi” de denilir.

İslamköy’ün (İslamkendi) doğusunda Kuzkışla Köyü, batısında Çobanlı Köyü, güneyinde Sarıpınar ve Konukçu Köyleri bulunmaktadır.

erzincan iliç kuruçay islamköy

Erzincan İliç İslamköy’ün 2 km yakınından İliç – Refahiye yolu geçmektedir. İslamkendi’nin güneyinde Goncudere çayı geçmekte olup arazinin bir kısmı ormanlıktır.

İslamköy’ün geçmiş tarihten günümüze kadar gelen sülalelerinden bazıları;
Dağ (Zalmanlar), Sönmez (Yılanoğulları), Dinç (Ömeroğulları), Yeşil (Şeyhoğulları), Karaküçük, Karataş ve Çağ‘dır.

Yazları 70 haneye kadar çıkan İslamköy’ün nüfusu, ağırlıklı olarak İstanbul’da , Şişli, Kurtuluş, Feriköy, Mecidiyeköy, Beyoğlu, Elmadağ, Kağıthane ve son dönemlerde Ümraniye civarına verdiği göçlerle kışın 15 haneye kadar düşmektedir.

Erzincan İliç İslamköy (İslamkendi) Posta Kodu 24710

iliç kuruçay islamköy

Sizde Erzincan İliç İslamköy‘e ait  İslamköy resimlerini, İslamköy fotoğraflarını, İslamköy videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri