Erzincan Hızlı Tren Projesi

Erzincan’a fayda sağlaması açısından belki en büyük proje diyebileceğimiz hızlı tren projesi, bitmek üzere. Bitince Erzincan’ın hem ekonomik ve hemde sosyal manada daha güçlü olacağı kesin.  Hızlı tren hattı Sivas – Erzincan Yüksek Hızlı Tren projesi etaplar halinde son sürat devam etmektedir. Sivas – Erzincan hattının 75 Km’lik 1. Etap çalışmaları hava şartları el verdiği ölçüde alt yapı çalışmalarının 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.
Erzincan-İstanbul arasında hızlı tren çalışması, iki şehir arasında yoğun toplu taşımayı hızlandıracak. Aynı zamanda bu hizmetin uçak fiyatlarını da düşüreceği tahmin ediliyor.
Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Projesi ile 415 km uzunluğundaki Erzincan-Erzurum-Kars 200 km/s hıza uygun elektrikli sinyalli hızlı tren projesinin yapılması planlanıyor. 205 km’lik Erzurum-Kars hat kesiminin etüt proje hazırlama çalışmaları için 9 Mayıs’ta yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak proje hazırlama çalışmalarına başlandı.
Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan hızlı tren projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Erdoğan, Erzincan-Erzurum-Kars ve Erzincan-Trabzon hızlı tren hattının etüt proje çalışmalarının ise gelecek yıl bitirileceğini belirtti.
# Ulaştırma Bakanı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, çalışmaları devam etmekte olan Erzincan hızlı tren projesinin Ramazan Bayramı’na kadar biteceğini ve aktif geleceğini hedeflediklerini belirtti. Bakan Turhan, Ankara-Sivas projesinin Sivas-Erzincan, Erzincan-Kars, Erzurum-Kars YHT hatlarına entegre edileceğini de ekleyerek Bakü-Tiflis-Kars demir ipek yolu üzerinden bir bütün olacağını belirtti.
Binali Yıldırım: Bu sene Erzincan-Sivas arasını da ihale ediyoruz. Hızlı trenimiz Erzincan’a da gidecek. Artık hızlı tren yapılınca Erzincan-Ankara arası 2,5 saat, İstanbul-Erzincan arası 7 saate inmiş olacak. 7 saatte ver elini Erzincan” dedi.

Erzincan Hızlı Tren Güzergahı

Proje kapsamında, Sivas-Erzincan arasında 200 km/sa işletme hızına uygun elektrikli, sinyalli ve çift hatlı demiryolu hattı yapılacaktır.

3 kesimden oluşan Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesinin Sivas-Zara kesiminin inşaat çalışmaları, diğer kesimlerin(Zara-İmranlı / İmranlı-Kemah-Erzincan) ise ihale ve proje çalışmaları devam ediyor.

Erzincan hızlı tren güzergahı Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars şeklinde devam edecek. Proje nihayete erdiğinde ipek yolu projesi ile de bağlantılı şekilde aktif olacaktır.

Erzincan hızlı tren hattı istasyonları

Hızlı Tren’in Dezavantajı

Hızlı tren ile Erzincan’ın diğer illere hem seyahati hızlanacak ve hem de rahatlayacak. Fakat fiyatların önceki trene göre daha yüksek olması bekleniyor. Kimi vatandaşlara göre trenlerin hızlanması dezavantaj olarak görünüyor. Önceleri çok uygun fiyatlara seyahat edebilen aileler, şimdi hızlı tren ile bu kadar uygun fiyata seyahat edemeyecek. Umarız yetkililer bunu göz önünde bulunduracaktır. Böylece Erzincan’a seyahat etmek hem uygun ve hem de hızlı olacaktır.
Yüksek hızlı tren projesi ile ilgili detayları hakkında aşağıdaki videoları izlemenizi tavsiye ederiz.

Öneri ve sorularınız için alt paneli kullanabilirsiniz.

Erzincan Sivas Yüksek Hızlı Tren ihalesi ne zaman bitecek ve durak istasyonları hangi güzergah üzerinde olacak? Yakın zamanda projenin tüm detayları kesinleşecek. Sefer saatleri ve bilet satışı da proje tamamlanınca başlayacağı belirtiliyor.

Japonya’da hizmete giren ve saatte 600 km hız yapabilen süper hızlı tren videosu da dikkatinizi çekebilir:

İstanbul Erzincan hızlı tren bileti hakkında detayları bilgileri ilerleyen zaman dilimlerinde web sayfamızda yayınlayacağız.