Erzincan Hava Durumu 90 Günlük

Türkiye’nin en büyük depremlerinden biri olan Erzincan Depremi’ne 1939 yılında ev sahipliği yapan Erzincan; Doğu’nun en otantik ve gizemli şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü olan bu şehrimizde genellikle karasal iklim görülüyor. Yani yazlar sıcak ve kurak geçerken; kış aylarında soğuklar ve kar yağışları şehrin hemen hemen her noktasında hissediliyor.

Bu yazımızda kısacası Erzincan hava durumundan ve 90 günlük verilerden bahsetmek istiyoruz. Erzincan Hava durumu 90 günlük verileri yakından takip ederek; önlemlerinizi alabilir; karlı ve soğuk günlerde nasıl giyinmeniz ve yola kar lastiği ile çıkıp çıkmamanız gerektiğine önceden karar verebilirsiniz.

Erzincan 5 Günlük Hava Durumu

ERZINCAN

 

Dört bir tarafı ovalarla, dağlarla ve farklı yüzey şekilleri ile çevrili olan Erzincan hava durumu da; Erzincan’da görülen iklim gibi değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak; şehirde karasal iklimin hüküm sürdüğünü ifade edebiliriz.

Erzincan’da görülen iklim; çevredeki Elazığ ve Malatya gibi karasal iklimin hüküm sürdüğü diğer şehirlere nazaran daha yumuşak, yani ılımandır.

Erzincan’daki yıllık ortalama sıcaklık değerinin 16,6 derece olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu değerlerin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan çoğu ile nazaran daha yüksek olduğunun da altını çizmek istiyoruz.

Erzincan hava durumu 90 günlük verilere baktığımızda Aralık’ın ortasına kadar havanın bazen güneşli bazen de hafif yağmurlu ve bulutlu geçeceğini belirtmek istiyoruz.

Ancak 22 Aralık Cuma gününden itibaren soğuk havalar; iyiden iyiye kendisini hissettirmeye başlayacak ve şehrin genelinde kar yağışı etkili olacak. Tarih 26 Aralığı gösterdiğinde ise soğuk ve kar yağışlı havalar tekrar kendini güneşli günlere bırakacak!

Erzincan 90 Günlük Hava Durumu Nasıl?

 

26 Aralığa kadar bazen güneşli bazen de yağmurlu hatta karlı geçen Erzincan hava durumu; tarih Ocak ayını gösterdiğinde tekrar karlı olacak ve karlı havalar; bazen yerini güneşli havalara bırakarak Şubat ortalarına kadar devam edecek.

Bu bilgiler doğrultusunda önlemlerinizi şimdiden almanızı, iş ve gezi amaçlı seyahat planlarınızı Erzincan hava durumu 90 günlük verilerine göre gerçekleştirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.