Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)

Erzincan’ın Çayırlı İlçesinin güzel köylerinden biri olan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)’nün ne zaman ve nasıl kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber bazı tahminlerde bulunulmaktadır. Buraya 1857 yılından önce göç olduğu düşünülmektedir. Bunun en büyük kanıtı olarak da 1857 yılında yapılmış olan eski değirmendir. Bu köy daha önce Tercan ilçesine bağlıyken 1954 yılında Çayırlı ilçesine bağlanmıştır. Köyün eski adı Şebge olup 1963 de Yeşilyaka Köyü olarak değiştirilmiştir.

Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü 18. yüzyıldan itibaren göç almaya başlamıştır. Bu köyde 25 kadar sülale yaşamaya çalışmaktadır. Bunlar aynı mezhepte olup birbirleriyle kaynaşmışlardır. Köy tamamen Alevi köyüdür. Kültür olarak da farklı kültürlerin harmanlanmasıyla oluşan bir kültür yapıları vardır. Gelenek ve göreneklerine oldukça bağlıdırlar.
Buraya aldıkları her göç onlara yeni bir kültür getirmiştir. Bu da ortak bir dil, din, folklor birliği ortaya çıkarmıştır. Böylece kültürlerini hep birlikte şekillendirmişlerdir. Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü‘nün en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Şebge Yeşilyaka Derneği

Köy derneği 1999 yılında kuruldu.

Derneğin amacı insanlarımızın kenetlene bilmelerini, kucaklaşa bilmelerini ve kaynaşa bilmelerini sağlamaktır. Türkiye’nin neresinde olursa olsun. Hemşerilerimizi sahiplenmek, sorunlarının çözümünde yardımcı olmaktır.

Kültürümüzün, geleneklerimizin yaşatılması konusunda çalışmalar yapmak ve çabalar göstermektir. Bilindiği gibi bireyler aileleri, Aileler Toplumları ve Toplumlarda, Ülkeleri meydana getirirler. Ailelerin birleşmesi ile meydana gelen toplumların,maddiyata ihtiyaçları olduğu kadar, maneviyata, Sosyal Dayanışmaya,Kültürlerinin örf ve adetlerinin, yaşatılmasına insanların ortak değerlerinde Cenazelerinde, Düğünlerinde, kına gecelerinde  bir araya gelmelerini, birlik olmalarını sağlayabilmek.

Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge) Posta Kodu: 24503

Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)

Sizde Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)‘ne ait Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge) resimlerini, Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge) fotoğraflarını, Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)  videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri