Erzincan Çayırlı Yazıkaya Köyü

Çayırlı ilçesinin en büyük köyü olan Yazıkaya Köyü Erzincan’a 136 km, Çayırlı’ya 23 km. mesafededir. Denizden yüksekliği 1800 metredir. Yolları yakın zamanda Köydes projesi ile asfalt olan Erzincan Çayırlı Yazıkaya Köyü 160 haneye sahiptir. 1985 nüfus sayımında 1252 olan nüfus 2012 de 461’e düşmüştür. Göçün en fazla etkilediği köylerden biri olmasına rağmen hala eski ihtişamından eserler vardır.

Çayırlı Yazıkaya Köyü’nde sağlık ocağı, ilköğretim okulu, değirmen, köy odası bulunmaktadır.  Köy halkının en önemli geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve inşaat işçiliğidir. Göç edenleri büyük bir kısmı da gurbette inşaat işleriyle uğraşmaktadır. 160 öğrencisi olan Yazıkaya Köyü okulunda 12 öğretmen görev yapmaktadır. İçme suyu ve sulama suyu sıkıntısı çekilen köy deprem ve sel felaketlerinden de etkilenmiştir.

Erzincan Çayırlı Yazıkaya Köyü Posta Kodu: 24503

Erzincan Çayırlı Yazıkaya Köyü

Sizde Çayırlı Yazıkaya Köyü‘ne ait Çayırlı Yazıkaya Köyü resimlerini, Çayırlı Yazıkaya Köyü fotoğraflarını, Çayırlı Yazıkaya videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri