Erzincan Çayırlı Büyükyayla Köyü (Kelmizi)

Erzincan iline bağlı ilçelerden biri olan Çayırlı ilçesi sınırları içinde çok sayıda köy bulunuyor. Erzincan Çayırlı Büyükyayla Köyü bu köylerden biridir. Erzincan’a uzaklığı 119 km, ilçeye uzaklığı ise 5 km’dir. Büyükyayla Köyü (Kelmizi) ilçenin güneybatısında yer almakta ve yolunun stabilize olduğu bilinmektedir. Büyükyayla Köyü içinde 5 adet mezra bulunmaktadır. Mezra, kırsal bölgelerde birkaç evden oluşan küçük yerleşim birimlerine verilen addır. Mezralarla birlikte kötün nüfusu 184 kişiden oluşmaktadır.

Köy içinde büyük yayla ve merası bulunmakta olup, dışarıdan gelen sürü sahiplerine de kiralanabilmektedir. Geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Buğday, arpa, şekerpancarı ve fasulye ekimi yapılmaktadır. Ev yapılarına bakacak olursak evle taş evlerden ve yığma binalardan oluşmaktadır. Köy içinde okul ve sağlık ocağı bulunmaktadır. İklim şartları karasal ve sert iklim burada da hâkimdir.

Erzincan Çayırlı Büyükyayla Köyü Posta Kodu: 24503

Erzincan Çayırlı Büyükyayla Köyü (Kelmizi)

Sizde Büyükyayla Köyü (Kelmizi)‘ne ait Çayırlı Büyükyayla Köyü resimlerini, Çayırlı Büyükyayla Köyü fotoğraflarını, Çayırlı Büyükyayla Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri